...pomnik Adama Mickiewicza przed Sukiennicami
Pomysł postawienia w Krakowie pomnika wieszcza narodowego pojawił się u schyłku lat sześćdziesiątych XIX wieku w środowisku młodzieży akademickiej wraz z ideą przeniesienia prochów Adama Mickiewicza z Paryża na Wawel.
Ogłoszone zostały konkursy na projekt pomnika. W roku 1881 oraz 1885 zwyciężyły projekty autorstwa S. Dykasa, nie doczekały się one jednak realizacji. W 1898 roku przeprowadzono kolejny konkurs, a zwycięski projekt rzeźbiarza Teodora Rygiera został wcielony w życie. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 16 czerwca 1898 roku, w setna rocznicę urodzin Mickiewicza.
Pomnik, o wysokości 10 m, przedstawia poetę stojącego na postumencie u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja. Na cokole umieszczona została dedykacja: "Adamowi Mickiewiczowi Naród".
https://krakow.pl/miasto_z_kultura/1328,artykul,pomnik_adama_mickiewicza.html
dodane na fotoforum:
kedil 2011-07-22
........... no i warto obejść pomnik dookoła / rozpoczynając od przejścia przez Sukiennice/ patrząc na dolne rzeźby i wyjaśni się kto zatruł powietrze na Rynku.
jurekw 2011-07-22
Oooooo... Sukiennice już wyremontowane i odnowione! Myślę, że każdy kto odwiedził Kraków musiał tędy przechodzić. Nie do pomyślenia byłoby ominąć to cudowne miejsce.
dorocik 2011-07-23
re: Te półkolonie to pomysł naszej koleżanki, były organizowane "pilotażowo" po raz pierwszy. Planowane są już dwa następne turnusy w sierpniu, super sprawa i zabawa :)))
malgo01 2011-07-23
Tłoczno jak zawsze ..... miejsce wyjątkowe to i każdy tu chce przyjść :)
Miłego dnia Jolu :)
dorocik 2011-07-24
re: Joluniu, przetwórstwa a dokładnie zgrzeblania (jest już opis pod następną fotką) , a nie zbioru, pozdrawiam