Kościół Franciszkanów jest jedną z pierwszych ceglanych budowali miasta Krakowa,
pochodzi z XIII wieku, a jego fundatorem był prawdopodobnie książę Bolesław Wstydliwy. Świątynię budowano od roku 1237 (przybycie do Krakowa Franciszkanów) do roku 1269 (uroczysty pochówek zwłok Salomei Halickiej w prezbiterium kościoła). Należy jednakże zaznaczyć, że prace były kontynuowane także później.
Dalsza rozbudowa kościoła i klasztoru nastąpiła w XIV w., przez przedłużenie nawy głównej, a w XV w., przez wydłużenie prezbiterium, oraz dobudowę kaplic i odbudowę spalonych krużganków (w 1465 r. spłonął kościół Franciszkanów). Po raz kolejny, kościół został gruntownie przebudowany, po jego spaleniu przez Szwedów (w stylu barokowym) i wreszcie po ostatnim jak dotychczas pożarze w swojej historii, z roku 1850, odbudowano go pod kierunkiem Karola Kremera, a później Władysława Ekielskiego i Karola Knausa. Obecnie kościół Franciszkanów jest gotycką budowlą (częściowo neogotycką), posiadającą jedną nawę z transeptem oraz trójbocznie zakończonym prezbiterium.
Wewnątrz kościoła zwracają uwagę piękne witraże zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego.
https://krakow4u.pl/panoramy/035_kosciol_sw_franciszka_transept/kosciol_sw_franciszka_transept.html
https://www.pascal.pl/atrakcja.php?id=23877
dodane na fotoforum:
pamela5 2011-07-26
Brawa dla Ciebie Jolu! Ależ Ty jesteś pracowita! Wyszukujesz cuda i dodajesz je pod zdjęciami:-)
Przepiękna jest ta panorama z kościoła św Franciszka:-)))))))))) Zachęcam wszystkich, którzy przeczytają mój komentarz, żeby kliknęli w link znajdujący się pod zdjęciem i sami zobaczyli:-)
Zobaczcie to, bo warto:-))))
gadzina 2011-07-26
re: małe sprostowanie - byliśmy na rynku,w sukiennicach w kościele mariackim w którym akurat była msza - to była niedziela - i ratusz i kościół św.Wojciecha tylko nie byliśmy blisko pomnika Mickiewicza o którym wspomniała przewodniczka,że Mickiewicz nigdy nie był w Krakowie........zdjęcia będą później........pozdrawiam
jurekw 2011-07-26
Dziękuję za dzisiejszą wycieczke po Krakowie. Było cudnie!
Mickiewiczowi Kraków zawsze był bliski. W „Konfederatach barskich" napisał on o Krakowie: "Szlachetne miasto! Kolebka starej naszej Rzeczpospolitej, grobowiec naszych bohaterów, Rzym słowiański!". W 1848 roku padła propozycja z UJ objęcia przez A.Mickiewicza katedry literatury polskiej na tym uniwerytecie, niestety zaborcy na to się nie zgodzili i poprzez usta gubernatora Galicji (Wacława Zaleskiego) propozycja rektora UJ została skrytykowana lub jak kto woli nie została zatwierdzona. Mickiewicz przybył do Krakowa na stałe 4 lipca 1890 roku... w trumnie.
macalla 2011-07-27
I ja bylam w tym kosciele..ale tylko na chwile, przejazdem, fakt ze z zaprzyjaznionym Franciszkaninem..Szkoda ze nie bylo mi dane spedzic tam troche wiecej czasu..
re: Serdecznie dziekuje za zyczenia imieninowe..:)