...zabytkowy browar założony w 1846 roku przez Karola Rudolfa Vettera na miejscu dawnego klasztoru reformatów.
Do 1820 roku w miejscu browaru znajdował się kościół św. Kazimierza i klasztor reformatów. Później budynki służyły za koszary rosyjskiego wojska. W 1844 roku zakupił je od magistratu Lublina pochodzący z Poznania przemysłowiec Karol Rudolf Vetter. Po wykwaterowaniu 262 Pułku Wołogodzkiego przystąpił on do budowy destylarni wódek (1845), a następnie w 1846 roku otworzył w zabudowaniach poklasztornych browar.
Przez wiele lat browar pozostawał w rękach rodziny Vetterów i świetnie się rozwijał.
W 1917 r. zmarł Juliusz Rudolf Vetter, browar odziedziczyła jego żona Bronisława, która w 1927 r.odsprzedała zakład swojemu bratankowi Tadeuszowi Karszo-Siedleckiemu.Po tragicznej śmierci Tadeusza w obronie Warszawy w 1939 r. browar odziedziczyła jego narzeczona primabalerina Olga Prorubnikow-Sławska.
W 1940 roku Zakłady Przemysłowe K.R. Vetter zostały poddane zarządowi komisarycznemu władz III Rzeszy.
Na przełomie 1945 i 1946 roku nastąpił sądowy podział majątku browaru między sukcesorów Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i Olgą Sławską-Lipczyńską. W 1946 roku Zakłady Przemysłowe K.R. Vetter przeszły pod zarząd państwowy.
W 1948 roku nastąpiło upaństwowienie browaru. Po połączeniu Zakładów Przemysłowych K.R. Vetter z Browarem Parowym Jeleń powstały Lubelskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, których tradycję kultywuje obecnie spółka Perła Browary Lubelskie S.A.
dodane na fotoforum:
lilaroza 2011-11-15
Miło się z Tobą spaceruje po moim ulubionym mieście :):)....i dzięki za opisy...bo lubię je czytać...pozdrawiam :):)