Nad Śnieżnymi Kotłami...

Nad Śnieżnymi Kotłami...

Śnieżne Kotły stanowią największą atrakcję zachodnich Karkonoszy. Są to dwa kotły polodowcowe wcięte w pn. stok ich głównego grzbietu między Wielkim Szyszakiem (1509 m), a Łabskim Szczytem (1471 m) i rozdzielone skalną Grzędą. Co najmniej od XV wieku niedaleko od nich przechodziła przez góry tzw. Czeska Ścieżka, prowadząca ze Szklarskiej Poręby w rejon Żródeł Łaby i dalej na pd. zach. do Czech. Jednak sława tego miejsca rozpoczęła się dopiero w okresie romantyzmu i wówczas pojawiła się potrzeba zapewnienia dachu nad głową dla coraz liczniejszych turystów.

W roku 1837 stanął tu pierwszy mały drewniany domek - bufet i schronisko dla 2 osób. W roku 1858 uszkodził go znacznie huragan. Nowy zbudowany z kamienia dom miał 21 miejsc noclegowych i 50 w bufecie. W latach 1896-97 wzniesiono z inicjatywy właścicieli terenu, rodziny Schaffgotschów wielopiętrowy hotel górski z wieżą widokową o 44 dwuosobowych luksusowych pokojach i kilku salach restauracyjnych. Wyglądał okropnie, zupełnie nie pasował do krajobrazu górskiego, ale z tym się wówczas nie liczono. Popularne były zjazdy na saniach lub nartach organizowane stąd do okolicznych schronisk. Przed II wojną światową obiekt został jeszcze rozbudowany. Na początku wojny przejęło go Luftwaffe na własny ośrodek wypoczynkowy.

W roku 1944 urządzono w nim stację radiolokacyjną z antenami ustawionymi na płd. od budynku, jeszcze po śląskiej stronie granicy. Resztki betonowych fundamentów po nich są w warunkach letnich do dziś widoczne. Po roku 1945 przejęło go najpierw Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, chroniąc przed zupełnym rozszabrowaniem. Przez kilka lat funkcjonowała nazwa tego obiektu \"Wawel\". PTTK po roku 1950 uruchomiło w nim tylko bufet i kilka miejsc noclegowych. Jako schronisko PTTK służyło do V 1961.

Dziś, gdy zbliżają się igrzyska olimpijskie, można zawsze liczyć na ich obecność w radiu i telewizji, ale 42 lata temu było inaczej - telekomunikacja satelitarna jeszcze nie istniała. Kiedy wiosną 1960 roku ogłoszono w Warszawie, że zbliżająca się olimpiada w Rzymie nie będzie transmitowana do Polski z braku możliwości technicznych, 99,999% Polaków pogodziło się z tym oprócz grupy inżynierów radiotechników z Wrocławia. Wykazali oni, że między nadajnikiem TV niemieckiej dla Drezna (dokąd sygnał z Rzymu miał docierać) a Karkonoszami jest możliwa łączność radiowa. Należy tylko ustawić nad Śnieżnymi Kotłami odpowiednie urządzenia linii radiowej. Udało się je ze stolicy wypożyczyć, ponieważ dzięki nim odbiór olimpiady stał się możliwy także w Czechosłowacji i Związku Radzieckim. Po zakończeniu igrzysk aparatura ta stanowiła już ważne ogniwo europejskiej linii radiowej i po prostu musiała pozostać w Karkonoszach...

https://www.sudety.net.pl/?p=productsMore&iProduct=36

foto - Śnieżne Kotły na starej karcie pocztowej z 1903 roku

baskadm

baskadm 2013-10-08

Góry lubię wyłącznie na obrazku (lub zdjęciu).
Podziwiam ich urodę, ogrom, majestat - ale od dziecka czuję się tam źle :-(

lena12

lena12 2013-10-08

Dzisiejsze bardziej mi się podobają ....Kartka
nie oddaje tego piękna.....
Przyjemnego dnia życzę..;)))Pozdrawiam..;)))

pola6

pola6 2013-10-08

Super!

fantazi

fantazi 2013-10-08

Zachwycające miejsce :)
POZDRAWIAM miłego wieczoru życząc :)))

czes59

czes59 2013-10-08

Ciekawa historia tego miejsca! Pozdrawiam:)

lena12

lena12 2013-10-09

Wstaje zwykły dzień, raz się chmurzy i pada,
później słońce się pojawia i uśmiech na buzię wraca .....
Dnia pełnego miłych wrażeń...;))))

roza51

roza51 2013-11-01

Zycze pogodnego dnia
i milych spotkan z bliskimi,
pozdrawiam:)

dodaj komentarz

kolejne >