Hotel Beyers – Agnetendorf (Jagniątków)

Hotel Beyers – Agnetendorf (Jagniątków)

Baza przewodników górskich i tragarzy lektyk mieściła się także w Jagniątkowie w Hotelu Beyers, dzisiejsza „Willa Jagniątków”. Noszenie turystów praktykowano do I wojny światowej. Ideowe podstawy nowoczesnej turystyki stworzyli romantycy. Ich hasła powrotu do natury zwróciły uwagę człowieka na piękno przyrody, co pogłębiło turystykę o nowe wartości estetyczne.

Punktem przełomowym było doprowadzenie pod Karkonosze linii kolejowych: w latach 1866-67 do Jeleniej Góry, 1891 do Piechowic, a w latach 1900-02 z Piechowic do Szklarskiej Poręby. W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat podgórskie osady złożone z pasterskich bud zamieniły się w stacje klimatyczne, a w górach powstały obszerne schroniska typu hotelowego, połączone gęstą siecią dróg i ścieżek turystycznych. Nastąpiła szybka rozbudowa bitych dróg kołowych wkraczających coraz głębiej w góry. W latach trzydziestych powstaje ciekawe widokowo szosa z Sobieszowa przez Jagniątków, Michałowice do Piechowic. Wtedy właśnie do Jagniątkowa zaczęli masowo napływać turyści.

Rozproszona zabudowa, łagodny klimat, nasłonecznione stoki oraz piękny górski pejzaż uczyniły z Jagniątkowa jedną z najbardziej atrakcyjnych miejscowości Karkonoszy. W górnej części mieściny stoi dom Gerharda Hauptmanna, niemieckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla. Do 1998 roku mieścił się tu dom wczasów dziecięcych „Warszawianka”, obecnie znajduje się tu muzeum Hauptmannów i międzynarodowy ośrodek spotkań twórców. Hall zdobi secesyjna polichromia Arenariusa z 1922 roku, nawiązująca do motywów baśni Hauptmanna „Wniebowzięcie Hanusi”.

Rozwijała się sieć dróg i ścieżek, zaczęto odwiedzać inne zakątki
Karkonoszy, a w okolicznych osadach powstawały bazy noclegowe dla turystów, m. in. w Jagniątkowie. Już w XVIII w. powstał specjalny zawód górskiego przewodnika. Do obowiązków jego należało – poza znajomością drogi – noszenie bagażu oraz umilanie wycieczki grą na instrumencie. Wraz z zawodem przewodnika wykształcił się także zawód tragarza lektyk – kogo było stać wynajmował owych tragarzy, którzy wnosili turystę na sam szczyt Śnieżki.

https://www.willajagniatkow.pl/?historia-jagniatkowa,110
foto - Hotel Beyer i Villa Beyer Agnetendorf – O Keil (nowy nabytek do mojej kolekcji)

trawka

trawka 2014-09-23

witaj po tak długiej nieobecności .....

butrym

butrym 2014-09-23

Ciekawe są Twoje opowieści o Karkonoszach.Dobrze że znowu jesteś w Garnku !

dalia22

dalia22 2014-09-23

Piękna stara widokówka...:) Byłam w Jagniątkowie w dzieciństwie z rodzicami na wczasach i z nostalgią wspominam te czasy... pamiętam że wchodziliśmy na Chojnik... Specjalnie odszukałam w archiwum podobną Tragarię w Karpaczu :)
http://www.garnek.pl/dalia22/10379473/karpacz-tragaria

tomeksc

tomeksc 2014-09-24

Bardzo lubię Twoje opowieści, zawsze czekam na coś nowego
Pozdrawiam serdecznie

dodaj komentarz

kolejne >