Aleksandretta obrożna.

Aleksandretta obrożna.

Aleksandretta obrożna to gatunek papugi średniej wielkości. Zielono opierzona, z czerwonym dziobem, 25 centymetrowym ogonem. Jest inteligentna, łatwo się oswaja i chętnie uczy się naśladować brzmienie różnych dźwięków. Dlatego jest tak popularna w hodowli. Do Europy aleksandretty sprowadzano od ok. 40 lat. z Afryki i Indii, gdzie żyją w środowisku naturalnym. Obecnie jest zakaz sprowadzania tych papug.
Z powodu nieuwagi lub niefrasobliwości ludzi ptaki zaczęły się wymykać na wolność. Obecnie żyją już w 35 krajach na pięciu kontynentach, a w samej Europie ich populacje można spotkać w ponad stu miastach. Najwięcej w Wielkiej Brytanii (kilka lat temu wielkość populacji szacowano na 10-20 tys. osobników), Belgii (8,5 tys.), Holandii i Niemczech (po 5,5 tys.).
Dotychczasowe europejskie doświadczenia z aleksandrettą są tak trudne, że papuga trafiła na listę stu najbardziej uciążliwych gatunków inwazyjnych. W miejscach gdzie ekspansji tego ptaka jeszcze nie ma postrzeganie papugi jest bardzo korzystne, tam gdzie żyje na wolności w dużych stadach oznacza utrapienie.
Naukowcy przewidują, że to tylko kwestia czasu i papugi te przybędą do Polski. Nie wiem czy powinniśmy się cieszyć, myślę że raczej smucić.
Zdjęcie tej papugi wykonałem w centrum Amsterdamu.

Pozdrawiam serdecznie.

dodane na fotoforum:

pit69

pit69 2016-05-20

Piękny ptak...pozdrawiam!

krycha2

krycha2 2016-05-20

To prawda...papug w UK zatrzęsienie...

madu02

madu02 2016-05-20

Napisz proszę, w jaki sposób są uciążliwe te piękne papugi...pozdrawiam.

jurekw

jurekw 2016-05-20

Re Madu02 - Częściowo odpowiedziałem już pod ostatnim zdjęciem papugi. Nie są to moje prywatne obawy ale obawy naukowców. Jest faktem, że mechanizmy negatywnego wpływu obcych gatunków na rodzimą przyrodę są bardzo różne i często bardzo skomplikowane. Najbardziej bezpośrednim rodzajem oddziaływania jest intensywne drapieżnictwo i roślinożerność, konkurowanie z rodzimymi gatunkami o pokarm i miejsca rozrodu.

halka

halka 2016-05-20

Piękna...i co najważniejsze,że może cieszyć się wolnością.Tak to jest z tym sprowadzaniem...najpierw się je przywozi a potem się ich nie chce:)

davie

davie 2016-05-20

Kolor papugi świadczy, że upodabnia się ona
do listków na drzewie. Duży z niej okaz
i mam wrażenie, że chce się zaprzyjaźnić z ludźmi.

maria57

maria57 2016-05-21

zapewniam, że ja smucić się nie będę - lubię jej kolory i już ma u mnie plusa

dodaj komentarz

kolejne >