Piasek Mały w powiecie buskim.
Bardzo ciekawa kapliczka słupowa, ustawiona na zbiorowej mogile. Tradycja wiąże ją z "potopem szwedzkim" lub też późniejszą "Wojną Północną" (III). Na cokole nie ma żadnych reliefów o tematyce religijnej...nie ma także zwieńczenia w postaci krzyża.
Mamy za to 3 herby... Udało mi się odczytać tylko jeden: jest to Jastrzębiec ,którym posługiwali się Myszkwscy, właściciele tych ziem od XV wieku aż do 1727 roku. Czyli w czasie kiedy miały miejsce obie wojny.
Brak emblematów katolickich można rozumieć dwojako....bo jest to mogiła protestantów...lub też dlatego,że fundatorzy byli związani z Braćmi Polskimi.
Wśród miejscowej ludności zachowała się legenda o św. Andrzeju Boboli. Wiadomo ,że działał na tym terenie w latach 1646-52 a także później.
Zatem datowanie kapliczki na XVII lub XVIII wiek pokrywa się zarówno z działalnością Szwedów, świętego jak i Myszkowskich . 🙂
PS. Nad herbem Jastrzębiec są umieszczone litery RT.
Nad drugim herbem przedstawiającym jakby klucz w poziomie (?) także są dwie litery AD (Anno Domini ?) Może ten "klucz" to zatarta data fundacji ? Wtedy byłby to raczej XVIII wiek...
dodane na fotoforum: