Zaczynaja się wakacje i nie wątpie ,że wielu z Was trafi w to miejsce.
Pozwolę sobie zamieścić mój stary wpis dotyczący tego krzyża...
Krzyż ten pojawia się co jakiś czas na różnych stronach podobnych tematycznie i zawsze wzbudza sensację. Opisany jako jedyny ...dwuramienny...pokutny.......Informacji nie trzeba szukać daleko ,wszystko opisano (nazmyślano) na bardzo ładnej tabliczce...
Pozwólcie ,że przyczepię się teraz do rzeczonej tabliczki:
Krzyż ten upamiętnia załorzenie kościoła św. Jerzego w 1628 , konsekrowanego 6 września . Mówi o tym inskrypcja: to A.N.D.I / 628/ C E E S / I.M / SSC – czyli : Anno Domini 1628 condita Est Ecclesia Sancti Jeorgii Martyris 6 Septembris consecrata.
Skrót został rozszyfrowany w XIX wieku przez ks.proboszcza Pawła Skwarę autora kroniki parafialnej. Zatem nie jest pokutnym.
Nazwa pokutny czy też pojednania ? Sprawa dyskusyjna.
Najbardziej do mnie przemawia nazwa krzyż "ugodowy" -słowo jakie użył kiedyś kolega z innego forum.
Znak zawarcia umowy ( tzw.komozycyjnej) między stroną bolejącą a zabójcą. Niekoniecznie kamienny także drweniany. Zachowane dokumenty nie wspominają nic na temat własnoręcznego wykonania krzyża przez zabójcę. W większości umów użyto określenia "kazać zrobić", "kazać postawić". Takie obiekty zamawiano u kamieniarzy.
Prawdą jest ,że bardzo często ustawiany był w miejscu zbrodni, jednak w ugodzie określano także inne miejsca np. przy głównej drodze , przy karczmie. Postawienie krzyża w miejscu publicznym dawało nadzieję na ciągłą modlitwę za duszę zmarłego.
W 1532 roku wszedł w życie kodeks karny cesarza Karola V Habsburga Constitutio Criminalis Carolina. Umawa kompozycyjna została zastąpiona karą śmierci. Zatem informacja z tabliczki mówiąca ,że taki krzyż stawiany był do połowy XIX wieku jest nieprawdziwa.
Ps. Być może krzyż został zastosowany wtórnie i jest starszy niż sugeruje data.
dodane na fotoforum: