Malina

Malina

Od lewej/ moje/ : czerwona ,żółta/ złota/, czarna

Na świecie znanych jest kilkaset odmian maliny właściwej i ich liczba stale rośnie.
Malina czerwona - pochodzi głównie od maliny właściwej Rubus idaeus L., ekotypu europejskiego R. idaeus vulgatus i amerykańskiego R. idaeus strigosus. W tej grupie odmian wyróżnia się formę owocującą na dwuletnich pędach i powtarzającą owocowanie. Ta pierwsza jest krzewem o trwałym systemie korzeniowym oraz jednorocznych płonnych (nieowocujących) i owocujących pędach. Pędy wyrastają z szyjki korzeniowej lub pąków przybyszowych na szeroko rozrastających się korzeniach tuż pod powierzchnią ziemi. Pąki przybyszowe wytwarzają się w drugiej połowie lata, dochodząc w końcu sezonu wegetacyjnego nawet do stanu skróconych pędów podziemnych. W następnym roku pędy wyrastają do pełnej wysokości (2-3 m). Po zakończeniu wzrostu w kątach liści wytwarzają się pąki, z których w następnym roku wyrastają boczne pędy owoconośne. Po owocowaniu pędy zamierają.
W przypadku maliny powtarzającej już w pierwszym roku przed zakończeniem wzrostu pędów na ich górnym odcinku zawiązują się pąki kwiatowe, a kwiaty i owoce rozwijają się aż do ich dojrzewania późnym latem i jesienią tego samego roku. Dłuższa lub krótsza część pędu, na której wytworzyły się owoce w pierwszym roku, zasycha, lecz niżej położone pąki wydają owoce w następnym roku w zwykłym terminie owocowania maliny.

Malina czarna - pochodzi od maliny zachodniej Rubus occidentalis, która w stanie naturalnym występuje w Ameryce Północnej. Różni się od maliny właściwej nie tylko barwą owoców, ale także sposobem rozmnażania. Nie wytwarza ona odrostów korzeniowych, lecz rozmnaża się przez odkłady wierzchołkowe pędu głównego od rozgałęzień. Zarówno na pędach, jak i na ogonkach liściowych i szypułkach występują ostre kolce.

Malina purpurowa - jest mieszańcem maliny czerwonej i czarnej. Wykazuje cechy pośrednie między tymi formami, nie tylko pod względem barwy owoców, ale też cech morfologicznych roślin i owoców. Na świecie uprawiana jest w ograniczonym zakresie, natomiast w Polsce nie uprawia się jej w ogóle.

harssz

harssz 2014-07-09

ciekawe, która najsmaczniejsza ...
czarnej nigdy nie próbowałam ...

kedil

kedil 2014-07-09

Najsłodsza : żona/ bo może przeczytać /, żółta ,czerwona i czarna
O właściwościach maliny czarnej http://www.panacea.pl/articles.php?id=3808

olgad

olgad 2014-07-09

U mnie żółta jeszcze nie dojrzała...

kasiaaa

kasiaaa 2014-07-09

to dolne zdjęcie bardziej mi się podoba

...a maliny - wszystkie apetyczne:-)

halka

halka 2014-07-09

Piękne...mnie nazwa "malina" kojarzy się tylko z czerwoną:):)

ato1rod

ato1rod 2014-07-10

Żółtej nigdy nie widziałam :)))

dodaj komentarz

kolejne >