ale jaki ?
Robaczki świętojańskie to potoczna nazwa niewielkich chrząszczy z rodziny świetlikowatych. To całkiem spora rodzina – szacuje się, że na całym świecie występuje około 2000 gatunków tych owadów. W Polsce możemy spotkać trzy z nich.
1. Świeciuch -Jest niewielki: samice dorastają do 1 centymetra długości, samce z kolei osiągają do 8 milimetrów. To jedyny gatunek świetlika w Polsce, w którym samiec nie lata. Jego skrzydła są bardzo słabo wykształcone, można rzec, że symboliczne. Z tego powodu samiec bardzo przypomina wyglądem samicę, od której najłatwiej można go odróżnić po długości czułków.
2. Iskrzyk- samiec ma około 1 centymetra długości i wygląda już jak typowy chrząszcz: podłużne, zaokrąglone ciało, pokrywy skrzydeł długości całego ciała, brązowo-czarny kolor. Samica jest od niego nieco większa, może mieć 1,5 centymetra długości. Wygląda jak biała, spłaszczona larwa, z wyraźnie segmentowatym ciałem.
To jedyny nasz gatunek, u którego obie płcie świecą wyraźnie widzialnym dla nas światłem.
3. Świetlik - samiec może mieć do 1,5 centymetra długości, a samica aż 2 centymetry. Samiec z wyglądu przypomina iskrzyka, ma od niego nieco bardziej wydłużone ciało. Samica z kolei, jak w przypadku pozostałych naszych gatunków, wygląda jak larwa z odnóżami. Ma wydłużone, czarno-brązowe ciało z wyraźnym podziałem na segmenty, przypominające pancerne płytki.
Światło emitują obie płcie, ale tylko samice świecą dostatecznie mocno, abyśmy mogli to zauważyć. Samce poprzez światło wyrażają zaniepokojenie i nie potrafią świecić w czasie lotu .
Po opisie zagadka rozwiązana .
Jaki robaczek na zdjęciu?