23 kwietnia to w wielu krajach dzień niezwykły. Data ta bowiem uznawana jest za dzień śmierci świętego Jerzego, słynnego rycerza i męczennika za wiarę. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Anglii, Niemczech, Gruzji, na Litwie czy w Indiach.
Niewiele wydarzeń z życia św. Jerzego można uznać za pewne. Wiadomo, że urodził się pod koniec III wieku w chrześcijańskiej rodzinie, prawdopodobnie w Nikomedii na terenie dzisiejszej Turcji. Podobnie jak jego ojciec, wstąpił do armii rzymskiej, w której wsławił się męstwem i umiejętnościami. Szybko został trybunem ludowym, najzdolniejszym w całej armii oraz hrabią.
Czasy, w których żył nie były jednak łaskawe dla chrześcijan. Cesarz Dioklecjan, nakłaniany przez Galeriusza, wydał edykt, według którego każdy rycerz wyznający chrześcijaństwo powinien zostać aresztowany i pozbawiony życia. Na oczach setek żołnierzy Jerzy zadeklarował, iż wierzy w Jezusa Chrystusa. Mimo usilnych próśb Dioklecjusza, który nie chciał stracić tak zdolnego wojownika, Jerzy pozostał nieugięty. Odrzucił oferty bogactw i honorów za wyrzeknięcie się swojej wiary.
Gdy stało się jasne, że Jerzy nie zmieni swojej postawy, Dioklecjan skazał go na śmierć. Rycerz rozdał cały swój majątek biednym i przygotował się na śmierć. Był długo torturowany przy użyciu bardzo okrutnych metod. 23 kwietnia 303 roku został ścięty przed murami Nikomedii.
Istnieje także mit sprowadzony do Europy przez krzyżowców, jakoby Jerzy był pogromcą smoka, który założył gniazdo na źródle, pozbawiając tym samym wody miasto Cyrena w Libii lub Lod w Palestynie (zależy od źródła). Jedyną metodą na uzyskanie życiodajnego płynu było odwrócenie uwagi bestii, co czyniono składając mu w ofierze owcę. Gdy brakowało zwierząt, mieszkańcy miasta losowali spośród swoich kobiet niewiastę, który musiałaby zostać poświęcona dla dobra ogółu. Problem pojawił się, gdy w takich sposób los wskazał na miejską księżniczkę. Dziewcze zostało jednak wyratowane z opresji przez odważnego rycerza Jerzego, który zabił bestię przy pomocy włóczni zwanej później Askelon.
Postać świętego Jerzego zabijającego smoka znajduje się chociażby w herbie Moskwy. Sam rycerz jest dziś patronem rycerzy, skautów, kupców, drobnych rzemieślników, a także wielu państw i obszarów: Anglii, Gruzji, Litwy, Portugalii, Etiopii, Bułgarii, Katalonii i Palestyny.
Dla Anglików dzień świętego Jerzego jest jednym z najważniejszych świąt, gdyż jest to główny patron tego kraju. Ponadto, jest to także spore wydarzenie medialne. Wielu Anglików 23 kwietnia nosi w butonierkach czerwoną różę, radio i telewizja nadają audycje poświęcone patronowi, a w niektórych miastach dołączyć można do marszów celebrujących ten dzień.
Wieczorem święto nabiera jeszcze innego wymiaru. Wtedy bowiem Anglicy gromadnie wybierają się do pubów, by z kuflem piwa w ręku zagłębić się w refleksję nad życiem swojego patrona, rycerza i męczennika za wiarę...
beatab 2010-04-23
OOO WIELE SIĘ NAUCZYŁAM
ŁADNE ZDJĘCIE...UROCZE KWIATUSZKI
yoana 2010-04-23
Piekne Zonkilki i swietna historia zwiazana z dzisiejszym solenizantem :)
ala25ma 2010-04-23
... Witaj ... Pozdrawiając ... Spokojnego, Bezpiecznego i Ciepłego .... w Czułych ramionach ... Wieczoru... serdecznie życzę ..:))
jurekw 2010-04-24
To także mój patron:) Dzis odczytam litanie moich próśb do św. Jerzego... lista jest dość długa... ale on ma cierpliwość;)
Dziękuję za przybliżenie postaci św. Jerzego.
Pozdrawiam serdecznie:)
domelos 2010-05-01
ciekawa historia... i śliczne kwiaty :)