Spacerowałeś już kiedyś w obłokach? Teraz masz wyjątkową okazję spełnić swoje marzenia na Dolní Moravie.
Znajduje się niedaleko górskiej chaty Slaměnka, blisko górnej stacji kolejki linowej Sněžník, na wysokości 1116 m n.p.m. Na górę wyjechać możną kolejka linową, na rowerze lub dojść pieszo. Wózki i rowery można przewieźć kolejką bez dodatkowych opłat, z wózkiem można wygodnie dojść po drewnianej kładce na sam szczyt ścieżki. Sama ścieżka umieszczona jest na wysokości 55 m.
Na miłośników przygody i zabawy czeka kilka pełnych adrenaliny atrakcji np. odpoczynkowa sieć, tzw. „kropla“, zjeżdżalnia czy rękaw. Rękaw to atrakcja zbudowana z gęstej sieci przez którą przechodzi się z jednego piętra kładki, na drugie. Kropka znajduje się na samym szczycie ścieżki. To sieć rozciągnięta na wysokości 50 m, a stojąc na niej można zobaczyć co znajduje się pod nogami. Najodważniejsi mogą skorzystać ze stumetrowej zjeżdżalni z okienkami i kilkoma pochyłymi zakrętami.
Z samego szczytu ścieżki rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na cały Masyw Śnieżniku z malowniczą doliną rzeki Moravy, w oddali dostrzec można główne pasmo Jesioników, Suchý vrch i Karkonosze.
Projekt architektoniczny
Projekt budowy pochodzi z warsztatu architekta Zdeňka Fránka, który od 2012 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Sztuki i Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Libercu. Jako pedagog pracował także na Wydziale Architektury UT w Brnie, Wyższej Szkole Bańskiej w Ostrawie czy Instytucie Architektonicznym w Pradze. Realizował wiele wystaw w Czechach i na całym świecie. W Chwili obecnej projektuje, publikuje i uczy w Czechach oraz za granicą.
Jak powiedział architekt Fránk:
„Wyjątkowość projektu polega na wykorzystaniu w dużej mierze drewna, co nie jest typowe dla konstrukcji tych rozmiarów. Konstrukcja wytwarza także nowy rodzaj przeżyć, gdzie człowiek uświadomi sobie jak mały jest w porównaniu z otaczającą przyrodą. Nie znam drewnianej budowli z elementami stalowymi o tych rozmiarach i takim przeznaczeniu. Budowle o tych rozmiarach są, ale ta nasza ma abstrakcyjną formę przypominającą lot ćmy, która porusza się jakby chaotycznie. Realizacja oferuje nieskończone możliwości punktów widzenia, sytuacji i momentów, kiedy drobna ludzka postać wchodzi do wnętrza i wynurza się na skraj tej naturalnej struktury.“
Ścieżka w Obłokach w liczbach
Wysokość nad poziomem morza – 1 116 m
Wysokość ścieżki - 55 m
Długość drewnianej kładki – 710 m
Długość zjeżdżalni – 100 m
Ciekawostki
W czasie budowy wykorzystano w sumie 380 ton stali, 300 m3 drewna z modrzewia i 250 m3 heblowanych graniastosłupów. Modrzew pochodzi z austriackich Alp, gdzie rósł na wysokości 1000 m n.p.m.
Wieża jest utwierdzona przy pomocy łączników i mikropalów, które wpuszczone są aż do skalnego masywu do głębokości 6,5 m.
Wież wytrzyma nawałnicę o sile do 200 km/h.
W przypadku dobrych warunków pogodowych na wieży może być równomiernie rozmieszonych aż 4000 osób.
W górnej części kładka jest zawieszona na stalowych prętach o łącznej długości 600 m.
https://www.dolnimorava.cz/pl/o-sciezce-w-oblokach
https://turystaklodzki.pl/dolni-morava-sciezka-w-oblokach/
fantazi 2017-12-30
Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok, niech się życie z górki toczy, niech Ci wiatr nie wieje w oczy... życzę by zbliżający się Nowy Rok 2018 przyniósł Ci radość, miłość, pomyślność, spełnienie wielu marzeń oraz uśmiech i pogodę ducha na każdy nowy nadchodzący dzień :)
bogmit 2018-12-23
Niech magiczna noc Wigilijnego Wieczoru przyniesie Ci spokój i radość. Niech każda chwila Świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy 2019 Rok obdaruje Cię pomyślnością i szczęściem. Najpiękniejszych Świat Bożego Narodzenia!!!