Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle położona jest w Beskidzie Śląskim, na północno-wschodnim stoku Zadniego Gronia (728 m n.p.m.), niedaleko zbiegu potoków Białej i Czarnej Wisełki.Rezydencję tworzy zespół budynków: historyczny Zamek Górny wraz z drewnianą kaplicą pw. św. Jadwigi Śląskiej; Zamek Dolny – dziś ogólnodostępny hotel.
Obecna Rezydencja powstała w miejscu modrzewiowego zameczku myśliwskiego Habsburgów, zbudowanego tu na początku XX wieku. Po 1918 roku gospodarzem zameczku na Zadnim Groniu zostało Ministerstwo Rolnictwa w Warszawie. W listopadzie 1927 roku Śląska Rada Wojewódzka podjęła decyzję o renowacji pohabsburskiej siedziby i przeznaczeniu jej na potrzeby reprezentacyjne prezydenta Ignacego Mościckiego. W nocy z 23 na 24 grudnia 1927 roku w niewyjaśnionych okolicznościach świeżo wyremontowany obiekt doszczętnie spłonął. Na Zadnim Groniu zachował się natomiast, usytuowany powyżej zameczku, drewniany kościółek z 1909 roku.
W latach 1928–1931 na terenie zespołu zabudowań spalonego zameczku Habsburgów powstaje nowa, tym razem murowana rezydencja Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, jako dar województwa śląskiego dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Głównym inicjatorem budowy rezydencji był wojewoda śląski Michał Grażyński. Projekt wraz z kosztorysem wykonał nieodpłatnie prof. Adolf Szyszko-Bohusz, we współpracy z Andrzejem Pronaszką i Włodzimierzem Padlewskim. Od października 1929 roku prowadzone były także prace nad koncepcją budynku gospodarczego, w którym miały znaleźć się pomieszczenia dla służb cywilnych, wojskowych i policyjnych, a także jadalnia, kuchnia, magiel oraz garaż i stajnia, a ponadto centrala telefoniczna. 15 stycznia 1931 roku ostatecznie przekazano rezydencję do dyspozycji Kancelarii Cywilnej Prezydenta. Ignacy Mościcki po raz pierwszy przyjechał do Zamku w Wiśle 21 stycznia 1931 roku. Od tej pory bywał w nim regularnie, przynajmniej dwa razy w roku. W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP w Wiśle pełnił funkcję gmachu reprezentacyjnego, przeznaczonego dla najwyższych władz państwa. Obecnie, jako Narodowy Zespół Zabytkowy, jest chroniony wpisem do rejestru zabytków (decyzją z 7 czerwca 1994 roku).
dodane na fotoforum: