Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Wizja artystyczna spektaklu pod otwartym dachem nowego teatru
Bryła teatru na tle zabudowań zabytkowego Głównego Miasta
Gdański Teatr Szekspirowski, to kontynuacja historycznych tradycji Szkoły Fechtunku, w której już w XVII wieku wystawiane były sztuki Szekspira. Jego wspaniała siedziba stanie się wkrótce nowym centrum życia artystycznego miasta.
Nowoczesny wielofunkcyjny budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zaprojektowany został według koncepcji włoskiego architekta Renato Rizziego. Jego architektura nawiązuje do otaczającej go zabytkowej średniowieczno-renesansowej zabudowy. Otwierany dach pozwoli wystawiać, podobnie jak przed kilkoma wiekami, sztuki teatralne przy świetle dziennym.
Budynek teatru będzie funkcjonował przez cały dzień. Przedpołudnia przeznaczone będą na różnorodne zajęcia edukacyjne dla uczniów (warsztaty teatralne, artystyczne, wykłady, spotkania z twórcami) i nauczycieli (kursy, seminaria, warsztaty w zakresie pedagogiki teatralnej). Wieczorami prezentowane będą spektakle teatralne z kraju i zagranicy, odbywać się będą koncerty, wystawy i inne imprezy artystyczne. Gdański Teatr Szekspirowski będzie funkcjonował przez cały rok, prowadząc działalność impresaryjną i wystawiając wybitne spektakle.
Za realizację projektu odpowiedzialna jest instytucja kultury, powołana w lutym 2008 roku przez Fundację Theatrum Gedanense, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Gdańska - Gdański Teatr Szekspirowski. Budowa teatru rozpoczęła się w 2009 roku. Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego połączona została z wyjątkowym i niepowtarzalnym szekspirowskim widowiskiem plenerowym w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym udział wzięli najwybitniejsi polscy artyści i tysiące mieszkańców Gdańska. Zakończenie budowy teatru planuje się w III kwartale 2014 roku. Przewidywany termin rozpoczęcia działalności merytorycznej to wrzesień 2014 r.
lenka58 2014-09-24
Koszt inwestycji oszacowano na 95 mln zł brutto .Otwierany dach umożliwia pokazywanie spektakli pod gołym niebem (w warunkach "elżbietańskich")Teatr ma kubaturę ponad 53 tys. m³, powierzchnię całkowitą ponad 12 tys. m², użytkową prawie 8 tys. m² [4]. W zależności od położenia scen i widowni (które nie posiadają stałego miejsca) teatr może pomieści do 600 osób(z netu)
lenka58 2014-09-24
,,
★☆☆☆☆ Ja tez sztuke Hamlet polecam ale teatr, widocznosc, komfort ogladania, oznakowanie miejsc , rzędów, toalet i innych przydatnych detali - porażka, totalne zawiedzenie(mialem wrażenie ze wyladowalem w IKEA) ... powinni zwrocić za bilety...,,
Recenzja z netu. Nie mam zdania, bo jeszcze nie byłam na żadnej ze sztuk.
jaworr 2014-09-24
Dobrze, jeżeli ten Teatr będzie wykorzystywany w ciągu dnia. Obszerną informację wstawiłaś. Może, kiedyś uda Ci się być na jakimś spektaklu i opowiesz i ocenisz, jak tam właściwie wewnątrz jest..:))
Pięknych snów życzę..:))
lenka58 2014-09-25
Napewno zdam Wam osobiste relacje. Dzisiaj ide z mężem. Bardzo jest ciekawy gmachu. Wewnątrz jeszcze trwają prace wykończeniowe. Dobrego dnia Elu i Konradzie**