BULWAR NAD WISŁĄ
Bulwar Nadwiślański stanowił część zdegradowanej przestrzeni położonej nad Wisłą, będącej elementem historycznego centrum miasta Tczewa, o założeniach urbanistycznych pochodzących z XIII wieku. Obszar, stanowiący przedpole krajobrazowe panoramy miasta od strony wschodniej został zaniedbany na skutek tendencji rozwojowych lat 70. i 80., polegających na tworzeniu „blokowisk" na przeciwległych do obszaru bulwaru obrzeżach miasta dla potrzeb mieszkaniowych aglomeracji trójmiejskiej. Spowodowało to odwrócenie się Tczewa od rzeki.
Przedsięwzięciem objęto obszar o powierzchni ponad 3 ha między ul. Zamkową i ul. Jana z Kolna z jednej oraz rzeką Wisłą z drugiej strony. Inwestycja obejmowała realizację dróg dla komunikacji pieszej, rowerowej i samochodowej, terenów rekreacyjnych, stref wypoczynkowych, a także tymczasowej strefy handlowej i sceny służącej do organizacji imprez miejskich.
Przestrzeń wyposażono w elementy małej architektury takie jak: lampy, ławki, kosze na śmieci, zdrój wodny, place zabaw. Zrealizowano projekt zieleni zawierający różnorodne jej kompozycje o różnych klimatach i nastrojach. Powstał punkt widokowy, z którego rozciąga się piękny widok na Żuławy. Wzdłuż całego ciągu pieszego wraz ze ścieżką rowerową zlokalizowano wydzielone miejsca widokowe podkreślone małą architekturą z odpowiednią formą zieleni. Oświetlenie zapewniono w dwóch trybach - wieczorowym i nocnym. Na obszarze bulwaru zapewniono miejsca postojowe.
Wyróżnienie I-go stopnia dla Miasta Tczew przyznano za:
*
udany przykład rewitalizacji przestrzeni nadwodnej (waterfrontu) - ważnej dla atrakcyjności miasta zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i krajobrazowych,
*
stworzenie wartościowej strefy reprezentacyjno-rekreacyjnej o znaczeniu ponadlokalnym odpowiadającej potrzebom różnych grup użytkowników.
Publikujący: Iwona Naliwajek, data publikacji: 2007.11.21 13:37 https://www.wrotapomorza.pl/pl/biznes/rozwoj_reg_przestrz/konkursy/tczew_07
dodane na fotoforum: