Ulica Francuska znajduje się w Warszawie na Saskiej Kępie. Ulica jest jednojezdniowa, nie posiada ścieżki rowerowej. Wzdłuż całej jej długości rosną drzewa, co nadaje jej charakter alei. Od 2006 roku na ulicy Francuskiej organizowane są główne imprezy związane ze świętem Saskiej Kępy. Przebieg [edytuj]
Ulica Francuska jest częścią ciągu - Wersalska - Paryska - Plac Przymierza - Francuska - Rondo Waszyngtona. Zaczyna się skrzyżowaniem z ulicą Zwycięzców na placu Przymierza, kończy zaś na Rondzie Waszyngtona. Po drodze krzyżuje się z następującymi ulicami:
* Obrońców
* Walecznych
* Berezyńska
* Lipska
Pochodzenie nazwy [edytuj]
Nazwa ulicy została nadana celem upamiętnienia sojuszu polsko-francuskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Historia [edytuj]
Wytyczona w 1925 roku na pustych, wówczas, gruntach jako główna ulica przyszłej Saskiej Kępy, zaś jej budowa rozpoczęła się dopiero w latach trzydziestych. W latach 30. XX wieku zabudowana domami i willami. Podobnie jak w większości Pragi Południe zabudowa nie została specjalnie zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Po wojnie zabudowa została uzupełniona blokami mieszkalnymi. Komunikacja z resztą miasta początkowo odbywała się tylko poprzez Wał Miedzeszyński, gdyż ulica w okolicy obecnego Ronda Waszyngtona kończyła się domem, którego właściciel nie zgadzał się na wykup gruntu.
Otoczenie [edytuj]
* Ambasada Portugalii
* Rondo Waszyngtona
* Siedziba Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates prowadzonej przez Stefana Kuryłowicza
* Plac Przymierza
* pomnik Agnieszki Osieckiej[1][2]
Ciekawostki [edytuj]
* Na rogu ulic Francuskiej i Zwycięzców mieściła się kawiarnia "BISTRO" słynąca ze wspaniałego tortu bezowego, o której Sława Przybylska śpiewała w latach 60. XX wieku: "Na Francuskiej, na Francuskiej, jest maleńka kawiarenka (...)"
* W 1994, 1995 i 1996 roku na wystawach sklepów przy ulicy Francuskiej odbyły się nowatorskie wystawy dzieł sztuki artystów z Saskiej Kępy pod wspólną nazwą „Ulica Artystów”. Wystawom zawsze towarzyszyły inne atrakcyjne imprezy i happeningi, np. w roku 1995 wszystkie drzewa wzdłuż ulicy Francuskiej miały pnie owinięte fioletowym materiałem, zaś na chodnikach widniały wielkie białe liście. W 1997 roku odbyły się „Salony Letnie”, czyli wystawy w kawiarniach przy ulicy Francuskiej, a w roku 1998 Francuska była „Ulicą Poezji”.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ulica_Francuska_w_Warszawie
dodane na fotoforum: