WARSZAWA NAD RANEM:)PAŁAC KRASIŃSKICH

WARSZAWA NAD RANEM:)PAŁAC KRASIŃSKICH

Pałac Krasińskich (znany także jako Pałac Rzeczypospolitej) to barokowy pałac powstały w latach 1677-1683, a wykańczany do 1695, dla płockiego wojewody Jana Krasińskiego według projektu Tylmana z Gameren, uważany za jedną z najwybitniejszych realizacji architektury nowożytnej w Polsce. Dziś w pałacu na placu Krasińskich 5 znajduje się w nim siedziba działu rękopisów i starodruków Biblioteki Narodowej. Na jego tyłach mieści się Ogród Krasińskich.
Historia

Pałac powstał pod koniec XVII wieku, a jego fundatorem był hrabia, referendarz koronny i późniejszy (od 1688) wojewoda płocki Jan Dobrogost Krasiński, jednocześnie powstał leżący na zachód od pałacu ogród. Właściciel zgromadził w swojej siedzibie pokaźną kolekcję obrazów między innymi Dürera, Coregia, Rembrandta i Rubensa. W 1765 roku pałac odkupiła Komisja Skarbowa, stał on się wówczas siedzibą wielu krajowych urzędów, a później także Sądu Najwyższego. Adaptacji do nowych potrzeb dokonał Jakub Fontana. W 1783 roku duże fragmenty wnętrza strawił pożar, przebudowano więc je według projektów Dominika Merliniego. W latach 1827-1828 odbywały się tu posiedzenia sądu sejmowego Królestwa Polskiego.

W okresie międzywojennym mieścił się w nim Sąd Najwyższy. Podczas niemieckiej okupacji pałac nosił imię rzeźbiarza Andreasa Schlütera. Budynek został doszczętnie zniszczony podczas powstania warszawskiego, po wojnie (1961) został odbudowany według obrazów Canaletta, umieszczono w nim ocalałe zbiory Biblioteki Załuskich i Rapperswildzkiej oraz inne starodruki i mapy. Na początku XXI wieku w jego pobliżu powstał budynek Sądu Najwyższego.

We wrześniu 2008 roku rozpoczął się remont fasady pałacu.
Substancja zabytkowa

Główną oś budynku podkreśla ryzalit z trójkątnym tympanonem zwieńczonym rzeźbami gdańskiego rzeźbiarza Andreasa Schlütera. Elewacja od strony ogrodu jest podobnie wykończona. Obydwa tympanony nawiązują do dziejów domniemanego protoplasty rodu Korwinów Rzymianina Marka Waleriusza Messali Korwinusa i jego walk z Galami.

Pałac jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 256/2, wpisu dokonano 1 lipca 1965 roku. https://warszawa.wikia.com/wiki/Pa%C5%82ac_Krasi%C5%84skich

dodane na fotoforum:

alaska1

alaska1 2009-12-09

To pewnie Warszawa?

kivvi

kivvi 2009-12-10

Piękne foteczki!

gonzo57

gonzo57 2009-12-10

Ładnie w nocnej scenerii i te rozświetlone okna + historia pałacu podoba mi się

darek

darek 2010-02-04

bardzo ładnie ....

dodaj komentarz

kolejne >