Ogród Krasińskich w Warszawie to obecnie park miejski, zlokalizowany w dzielnicy Śródmieście na Muranowie, którego granice wyznaczają ulica Andersa, Świętojerska, plac Krasińskich, Długa i Bohaterów Getta poprzednio Nalewki.Ogród Krasińskich został założony w stylu barokowym w roku 1676, jako część założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako Pałac Krasińskich, wzniesionego dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 3,4 ha i do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski.
W roku 1766 ogród został udostępniony publiczności, po zakupie w 1765 przez państwo na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Od tamtej pory park przechodził wiele przybudów i zmian aranżacji, z których prace z lat 1891–1895 wg projektu głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora nadały mu zachowany do dziś styl krajobrazowy. W XIX wieku działał w sąsiedztwie ogrodu w pałacu Dückerta Zakład Wód Mineralnych Sztucznych, założony w 1824 przez 3 wspólników: Henryka Spiessa, Samuela Elsnera i Jana Żelazowskiego oraz Ignacego Lesińskiego i Ferdynanda Ulbrichta. W latach 1790-1883 do pałacu Krasińskich przylegał także budynek Teatru Narodowego.
W czasie II wojny światowej teren parku znalazł się na zewnątrz żydowskiego getta, a od strony ulicy Świętojerskiej i dzisiejszej Bohaterów Getta przebiegała jego granica. Park, podobnie jak i pałac, ucierpiały w czasie powstania warszawskiego, walczył tu m.in. powstańczy Batalion Chrobry I. Po wojnie obszar parku powiększono do 11,8 ha, włączając w granice parku m.in. tereny sąsiadujących z parkiem, a nieodbudowanych ze zniszczeń wojennych budynków.
W 1965 roku ogród został wpisany do rejestru zabytków. Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in. miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.
Otoczenie [edytuj]
Oprócz roślin w zachodniej części parku, od strony dawnej ulicy Nalewki, znajduje się zachowana częściowo barokowa brama i fragment ogrodzenia, od strony wschodniej zaś Pałac Krasińskich (obecnie własność Biblioteki Narodowej) oraz nowy Budynek Sądu Najwyższego z lat 1996-1999. Po zachodniej stronie parku znajduje się budynek Arsenału z Państwowym Muzeum Archeologicznym oraz Pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino (odsłonięty w 1999). W miejscu przedwojennego pasażu Simonsa w 1989 odsłonięto pomnik ku czci powstańców warszawskich.
Obecnie [edytuj]
Ogród Krasińskich jest popularnym miejscem spacerów, a dzięki remontowi, który miał tu miejsce po roku 2000, miejsce to przyciąga także wielu gości z zagranicy - jest to częste miejsce odwiedzin gości z Izraela, którzy przybywają z wizytą na dawne Nalewki. Wśród obiektów architektury ogrodowej na uwagę zasługuje staw ze sztuczną kaskadą, klomb na osi pałacu czy nowoczesny plac zabaw.https://pl.wikipedia.org/wiki/Ogr%C3%B3d_Krasi%C5%84skich_w_Warszawie
dodane na fotoforum:
zadra 2009-12-14
Świetny opis do tej piękne fotki,wiedzę że znasz się na górach dla mnie też ta (górka)robi wrażenie wogóle lubię Tatry,natomiast te skocznie to są w Szczyrku,pozdrawiam :-)
luna07 2009-12-14
,•’``’•,•’``’•,.
’•,`’•,*,•’`,•’
.....`’•,,•......
Cieplutkie pozdrowienie
Miłe zaproszenie
Kłopotów ukojenie
A w śnie senne marzenie
I ich spełnienie
nutki w prezencie dla odwiedzających
http://www.youtube.com/watch?v=5wftvPyL7L0&feature=related
reno14 2009-12-14
ładna nocna fotka....pięknie opisana pozdrawiam i dobrej nocki życzę...:)))
pollo1 2009-12-14
ładny widoczek ,,,
pozdrawiam
kaba80 2009-12-15
Ślicznie:)
Prosimy o duuuużo głosów:)
tutaj
http://bobovita.com.pl/galeria/35188
i tutaj
http://happy-pieluszki.interia.pl/konkurs/galeria/zdjecie,460848
jesien 2009-12-15
Pozdrawiam cieplutko i życzę pięknego dnia :)
Pięknie!
http://www.youtube.com/watch?v=LdlSIl1ZoCc
himmel 2009-12-15
Milego popoludnia...
Do ciebie rowniez leca pozdrowienia ;))
jesien 2009-12-15
Do zobaczenia po świętach Mariolko:))
Życzę radosnych świąt pełnych ciepła. By w chwilach refleksji choć na chwilę zatrzymać się i spostrzec to, czego nie widać w ciągłym biegu - proste radości w gronie najblizszych.
http://www.youtube.com/watch?v=CD1RJtYd1lA