Wąż zbożowy, zwany też zbożówką (Pantherophis guttatus) - gatunek węża z rodziny połozowatych. Do niedawna klasyfikowany w rodzaju Elaphe.
Często występuje także dzika hybryda węża zbożowego i Panthetrophis emoryi (eng. Great Plains Ratsnake).
Wygląd:
Ubarwienie niezwykle zróżnicowane, najczęściej występujące to: tło pomarańczowe lub rudobrązowe, na nim występują duże, nieregularne czerwone plamy w czarnych obwódkach. Brzuch jest białawy z czarnymi plamami w kształcie prostokątów. Głowa niewielka, a pysk zaokrąglony, oczy zaś mają okrągłe źrenice i złociste tęczówki. Całe ciało muskularne. W chwili obecnej na skutek intensywnej hodowli istnieje około stu odmian barwnych węża zbożowego. Zwykle dorasta do ok. 130 cm. Rekordowe osobniki osiągały ok. 180 cm. Waga dorosłego osobnika to ok. 400-500 g, zdarzają się osobniki ważące blisko 1kg.
Pożywienie:
Odżywia się głównie gryzoniami i jaszczurkami (głównie za młodu), sporadycznie nietoperzami i ptakami.
Rozmnażanie
W warunkach naturalnych gody odbywają się zwykle wiosną. Samica po ok. dwóch miesiącach składa od kilku do nawet 30 jaj, z których po ok. 55-60 dniach wykluwają się młode o długości ok. 25-30 cm. Przez pierwszy tydzień odżywiają się zapasami z jaja, po czym przechodzą pierwszą wylinkę i przystępują do samodzielnego żerowania.
Występowanie
Występuje najczęściej na polach uprawnych, zadrzewiania i nieużytkach środkowej i południowo-wschodniej części Ameryki Północnej.
Informacje dodatkowe
Jest to wąż powszechnie hodowany w warunkach domowych. Jest to dobry wybór dla początkujących terrarystów, nie objęty ochroną przepisami Unii Europejskiej. Łatwy w utrzymaniu, hodowli i rozmnażaniu, jednakowoż karmienie młodych osobników bywa uciążliwe. Owocem wieloletniej selektywnej hodowli jest ogromna gama odmian barwnych, oferująca mutacje w zakresie koloru i wzoru, gdzie niektóre odmiany nieznacznie tylko przypominają żyjące na wolności osobniki.
dodane na fotoforum: