Wielkość
Osobniki obu płci jednakowej wielkości, nieco mniejsze od kaczki domowej.
Ubarwienie
Jednakowe dla obu płci. Cała czarna, na czole biała plama (łysinka), ciągnąca się od nasady dzioba w górą. Oczy są czerwone, dziób popielatobiały, nogi zielonopopielate. Ptaki młode mają czarny puch o srebrzystym odcieniu na piersi.
Występowanie i gniazdowanie
Łyska żyje na wszystkich stawach i innych wodach stojących w miejscach zarośniętych trzciną. Podczas pływania charakterystycznie kiwa głową. Gdy zostanie spłoszona, ucieka szybko po powierzchni wody posługując się nogami i skrzydłami. Jest ptakiem lęgowym i przelotnym, monogamicznym, przylatuje w marcu lub w lutym, odlatuje od października do grudnia. Niektóre osobniki zimują w kraju, zwłaszcza podczas lekkiej zimy. Gniazda łysek są ukryte na stawach w trzcinach. Wylęg odbywa się w kwietniu i maju, rzadko jeszcze raz w czerwcu. Znosi 6-11 jaj koloru jasnożółtobrązowego, gęsto usianych plamkami koloru ciemnobrązowego do czarnego. Jaja kształtu jajowatego wysiadują oboje rodzice na zmianę 22-25 dni. Młode łyski mają na głowie dość rzadkie upierzenie, tworzy się im jakby łysinka.
Lot i glos
Latem lata niechętnie, jedynie uciekając wzlatuje tuż nad wodę, odbijając się od niej nogami. Późną jesienią, kiedy gromadzi się w stada, lot ma bardzo szybki. Pływając wydaje głos kew-kew-kew lub ostre piks.
Pożywienie
Zdobywa w wodzie oraz w pobliżu brzegów stojących wód. Znajduje tam różne rodzaje mięczaków i robaków, owady i ich larwy oraz małe rybki. Żywi się również roślinami wodnymi, nasionami traw i zbożem rosnącym w pobliżu stawów.
Ochrona
Jest ptakiem łownym i podlega ochronie od 22. 12 do 14. 08.
dodane na fotoforum: