Pomnik Chwała Saperom (znany też jako pomnik Sapera) – trzyczęściowa, realistyczna kompozycja pomnikowa znajdująca się na Solcu, w parku im. marszałka E. Rydza-Śmigłego, na osi al. ks. Józefa Stanka, w pobliżu ulicy Solec. Upamiętnia on saperów działających w Warszawie tuż po jej oswobodzeniu w styczniu 1945 roku.
Pomnik powstał na zaprojektowanej w 1952 roku przez Tadeusza Macieja Kowalskiego "płycie desantu", jest dziełem Stanisława Kulona, stworzonym we współpracy z Eugeniuszem Kozakiem. Monument został odsłonięty w 30. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 8 maja 1975 roku. Mistrzem ceremonii odsłonięcia był ówczesny minister obrony narodowej, gen. Wojciech Jaruzelski. Pomnik odlany został w Zakładach Mechanicznych im. Marcelego Nowotki (dziś PZL-Wola) w Warszawie.
Pomnik składa się z trzech części umieszczonych w trzech położonych w bliskim sąsiedztwie miejscach. Pierwsza z nich znajduje się na zamknięciu perspektywy al. ks. Stanka, jest to wykonany ze stali, pusty w środku monument symbolizujący eksplozję miny. Została ona przedstawione za pomocą sześciu siedemnastometrowych pylonów ustawionych w okrąg z ustawionym wewnątrz dwuipółmetrowym posągiem sapera. Na pylonach umieszczono 18 brązowych płaskorzeźb opisujących ciężką pracę saperów podczas odbudowy kraju oraz stolicy, m.in. rozminowanie czy odbudowa mostów. Przy monumencie znajduje się tablica z napisem: Wolna Warszawa nigdy nie zapomni tych, którzy trudem swym i krwią pierwsi rozpoczęli dzieło jej odbudowy (z rozkazu Naczelnego Dowódcy WP nr 39 z 14 III 1945 roku), a obok wmurowano tablice z nazwiskami i numerami poległych saperów.
Kolejną częścią pomnika jest umieszczona w przejściu podziemnym pod Wisłostradą brązowa, płaskorzeźbiona płyta o wymiarach 2 na 7 metrów, upamiętniająca desant żołnierzy Trzeciej Dywizji I Armii Wojska Polskiego, śpieszących na pomoc ogarniętej powstaniem Warszawie. Ostatnią częścią jest umieszczona w Wiśle sześcioipółmetrowa rzeźba przedstawiająca trzech żołnierzy wbijających słup w dno rzeki, który ma być filarem mostu. Znajduje się ona u wejścia do portu czerniakowskiego. Ten element ustawiono dopiero w latach 80. XX wieku.
W 2009 roku w otoczeniu pomnika oraz na pobliskim bulwarze Flotylli Wiślanej odbyło się po raz pierwszy Święto Wisły.
[edytuj] Ciekawostki
* W filmie Co mi zrobisz jak mnie złapiesz na ławce pod pomnikiem dyrektor Krzakowski (Krzysztof Kowalewski) i Danusia (Ewa Ziętek) snują plany na temat wspólnej przyszłości. https://warszawa.wikia.com/wiki/Pomnik_Chwa%C5%82a_Saperom
dodane na fotoforum: