Helena (Nellie) Organ urodziła się przy koszarach wojskowych w Waterford w Irlandii dnia 24 sierpnia 1903 roku w głęboko wierzącej rodzinie. Była czwartym dzieckiem Wiliama Organ i Marii Aherne Portlaw. Na chrzcie otrzymała imię Helena, bliscy nazywali ją jednak Nellie.
W 1905 roku jej ojciec, będący członkiem artylerii królewskiej, został przeniesiony wraz z rodziną do hrabstwa Cork. Tam zdrowie jego żony Marii szybko się pogorszyło i w styczniu 1907 roku zmarła na gruźlicę. Wiliam Organ, z powodu obowiązków zawodowych, nie był w stanie zajmować się dziećmi. Dlatego też zostały umieszczone w zakonnych sierocińcach. Nellie trafiła pod opiekę sióstr Dobrego Pasterza w Sunday’s Well w Cork.
Wkrótce odkryto, że dziewczynka cierpiała na zaawansowaną gruźlicę płuc oraz krzywicę kręgosłupa, co coraz bardziej ją osłabiało. Przez to jednak jej serce jeszcze bardziej otwarło się na miłość Bożą, na natchnienia Jego łaski. Nellie posiadła nadzwyczajną intuicję dotyczącą rzeczywistej obecności Boga w Eucharystii. Niezwykły postęp jej wiedzy religijnej i szybki wzrost w świętości zdumiał siostry. Poświadczyły one wiele nadzwyczajnych duchowych faktów, będących udziałem tego małego dziecka. Długie godziny Nellie spędzała na kolanach przed tabernakulum, prowadząc mistyczne rozmowy ze „Świętym Bogiem”.
Nellie żyła w nieustannej obecności Bożej i czuła coraz większe pragnienie przyjęcia swego „Świętego Boga” w Komunii św. To pragnienie było tak intensywne i świadome, że opiekujące się nią siostry poprosiły biskupa o pozwolenie przyjęcia przez tę czteroipółletnią dziewczynkę Pierwszej Komunii św. Zgoda została udzielona – i był to najbardziej niezwykły fakt w dziejach Kościoła pierwszego dziesięciolecia XX wieku.
Odeszła do domu Boga Ojca 2 lutego 1908 roku, przeżywszy na ziemi cztery lata, sześć miesięcy i osiem dni. Najpierw została pochowana na publicznym cmentarzu św. Józefa. Jej grób szybko stał się relikwiarzem, przy którym wielu odnajdywało pokój i pocieszenie. Półtora roku później jej doczesne szczątki zostały przeniesione na klasztorny cmentarz Sióstr Dobrego Pasterza w Sunday’s Well. Podczas ekshumacji okazało się, że Jej ciało zachowało się w stanie nienaruszonym, również odzież wyglądała tak, jak w chwili śmierci.
Papież Pius X był zafascynowany życiem tej dziewczynki. Przedstawiał ją jako wzór dla dzieci przyjmujących Komunię św. To właśnie Nellie Organ swym gorącym pragnieniem przyjęcia Jezusa Eucharystycznego wywarła przemożny wpływ na Piusa X, poprzez co wydał on dekret zezwalający małym dzieciom przystępowanie do Stołu Pańskiego i zachęcający najmłodszych do częstej, nawet codziennej Komunii św.
w: Kajetan Rajski i Marek Paweł Tomaszewski, Młodzi świadkowie wiary, Tarnów 2009
dodane na fotoforum: