Studnia na rynku w Czeladzi

Studnia na rynku w Czeladzi

Po rewitalizacji starówki studnia stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów miasta.
Na obszarze wokół studni nie zachowały się nawarstwienia kulturowe ani ruchome zabytki archeologiczne, pozwalające na określenie czasu jej budowy.
Na podstawie wątku ceglanego, użytego do budowy cembrowiny można powiedzieć, że jej ceglana część budowana była w okresie od połowy XVIII do początku XIX wieku.
Część kamienna mogła być starsza.

Na rynkach większości miast średniowiecznych obok ratusza, wagi i kramów znajdowały się studnie lub zbiorniki wody doprowadzanej drewnianymi rurociągami, bowiem zarówno w przeszłości jak i dzisiaj dostarczanie wody mieszkańcom należy do najważniejszych zadań gospodarki komunalnej.
Woda potrzebna była do celów gospodarczych jak i gaszenia licznych przecież pożarów.
Z ujęcia ogólnodostępnego korzystać mogli kupcy i podróżni przejeżdżający przez miasto.
Studnia na rynku w Czeladzi pełniła swoje ważne funkcje jeszcze w okresie międzywojennym, o czym świadczą zachowane fotografie. W XX wieku dawna studnia była już zbiornikiem wodnym, do którego dostarczano wodę z wodociągów (w ścianie cembrowiny widoczne są wyloty żelaznych rur wodociągowych), bowiem znany jest fakt, że wraz z intensyfikacją eksploatacji węgla kamiennego nastąpiły zmiany stosunków wodnych na terenie miasta i okolicy, co wiązało się z wysychaniem użytkowanych wcześniej licznych studni usytuowanych na działkach mieszczańskich.
*źródło*
Na podstawie :
\"Rewelacyjne odkrycie na Rynku\"
Teresa Kosmala

funiak

funiak 2015-07-09

swietna fotografia i opis:)))

miecz

miecz 2015-07-09

Lubię takie rynki polskich miast ze studniami.

izka08

izka08 2015-07-09

fajna ta studnia a opis ciekawy.....pozdrawiamy

ela51

ela51 2015-07-20

Wspaniała wizytówka miasta...:)

dodaj komentarz

kolejne >