Monarchia konstytucyjna, król: Mohammed VI, premier: Abbas El Fassi
Hasło narodowe: Bóg, Naród, Król
Uzyskanie niepodległości:Maroko uzyskało niepodległość 2 marca 1956 roku.
Stolica: Rabat, od 1965 roku funkcjonuje jako stolica Maroka, a jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza miejsce ufortyfikowane. Malowniczo płożony nad Atlantykiem, Rabat jest ważnym ośrodkiem kulturalnym kraju. Mieszczą się tu galerie sztuki, Teatr Mohammeda V oraz pierwszy współczesny uniwersytet w kraju. Czyste, zadbane aleje, nowoczesna komunikacja miejska, na czele z tramwajem (otwarcie w 2011 roku) nadają Rabatowi elegancki, modernistyczny charakter. Warto wstąpić również do kazby - fortecy Oudaia, gdzie po pokonaniu wielu zawijasów biało-turkusowych uliczek, podziwiać można olśniewający widok zatoki w Rabacie. Nad miastem góruje wieża i meczet Hassana, którego inwestycji podjął się sławny sułtan almohadzki Jakub al-Mansur, planując wzniesienie jednego z najwyższych meczetów na świecie. Mimo, iż jego konstrukcja nigdy nie została ukończona, ogromny teren stanowi interesujący punkt zwiedzania. Nie można ominąć również Chellah, stanowiska archeologicznego przypominającego podróżnym o fenickich, rzymskich oraz muzułmańskich korzeniach tego wyjątkowego miasta artystów i zagranicznych biznesmenów. Na terenie położonych w pięknym ogrodzie ruin, zadomowiło się kilka rodzin bliskich naszemu sercu bocianów.
Stolica ekonomiczna: Casablanca (z hiszpańskiego „biały dom”) jest największym miastem i głównym portem Maroka. Ponieważ właśnie tutaj wiele firm marokańskich i międzynarodowych ma swoje siedziby, uznawana jest za stolicę ekonomiczną i biznesową kraju. Port w Casablance jest jednym z większych sztucznych portów na świecie i największym w północnej Afryce. Miasto jest obsługiwane przez 2 lotniska: Anfę i Mohammeda V.
Architektura tzw. Nowego Miasta jest uważana za najbardziej imponującą w całym Maroku, utrzymana w stylu hiszpańsko-mauretańskim i Art Déco. Najznamienitszym zabytkiem miasta jest zaprojektowany przez francuskiego architekta Michela Pinseau meczet Hassana II. Usytuowany na wychodzącym w kierunku Oceanu Atlantyckiego przylądku jest w stanie pomieścić ponad 100 000 wiernych, a jego dwustudziesięciometrowy minaret jest najwyższym na świecie. Prace nad jego budową rozpoczęto w 1987 a ukończono w 1993 roku. Stara medina, która pochodzi sprzed francuskiego protektoratu, przyciąga mniej turystów niż mediny innych marokańskich miast, takich jak Fez czy Marrakesz. W ostatnich latach została gruntownie odnowiona i z pewnością jest godna odwiedzenia. Wśród obiektów architektonicznych na uwagę zasługuje też usytuowana na rogu największego parku w mieście katedra Sacré-Coeur, która jest wspaniałym przykładem architektury mauretańskiej.