Stare lampy górnicze
W drugiej połowie XVIII wieku pojawiły się lampy olejowe blaszane. Paliwem był najczęściej olej rzepakowy zmieszany z naftą, rzadziej tran lub inny olej. Lampy te miały różne nazwy w różnych regionach:
na Górnym Śląsku - olejka,
w Sosnowcu - olejówka,
w Milowicach - świcok,
w Olkuszu i Bolesławiu- kopciuch,
w Konopiskach k. Częstochowy - olejarka.
dodane na fotoforum:
gadzina 2012-12-12
ja jeszcze pamiętam,że były lampy karbidowe.......strasznie śmierdział
pozdrawiam
maria10 2012-12-13
re.: zawsze po przyniesieniu z kwiaciarni każdy kwiat trochę odchoruje zmianę.... azalia nie przepada za dużym ciepłem.... woli chłodniejsze miejsce..... ponieważ lubi kwaśną ziemię dobrze byłoby abyś ją podlewała przegotowaną odstaną wodą..... dobrze jest dodać odżywki dla azalii są takie w płynie tym, które teraz kwitną w domu tak raz na dwa tygodnie a jeśli nie masz to nie trzeba.... a od wiosny tzn. po 15.05. wynoszę ją do ogródka i tam sobie do końca września rośnie a następnie przenoszę ja do domu i stawiam na balkonie gdzie jest do pierwszych bardziej chłodnych dni..... w tym roku była do końca października.... a później wnoszę do domu i stawiam przy oknie jak zaczyna kwitnąć ..... tej wiosny przesadzę ją do większej doniczki i do nowej ziemi.... tej do azalii i będę ją traktować tak jak co roku.
maria10 2012-12-13
To, że w czasie zimy będzie zrzucać listki to jest normalne ale przez lato znów się zazieleni.... trzeba uważać aby jej nie ususzyć anie nie przelać bo tego nie lubi.... jeśli w mieszkaniu jest zimno to rzadziej ją podlewać ale jak za ciepło to częściej.... pozdrawiam bardzo gorąco:)))))