bęsica kwietniówka

bęsica kwietniówka

Bęsica kwietniówka Archiaeris parthenias należy do rodziny miernikowcowatych Geometridae. Ten motyl, obok cytrynków i rusałek, należy do zwiastunów wiosny. Spotykamy je wszędzie tam gdzie występuje brzoza - roślina żywicielska gąsienic. Po okresie żerowania na brzozowych liściach, na przełomie czerwca i lipca, gąsienice przepoczwarczają się i w tej formie bytują od lipca aż do marca następnego roku, kiedy to pojawia się imago.

Zaskakujące jest zachowanie motyli - płoszą się, gdy się do nich zbliżamy i szybko umykają, gdy tylko zrobimy zdjęcie. Czyli reagują na dźwięk migawki aparatu fotograficznego. Okazuje się, że jest to często spotykane zachowanie u motyli z rodziny miernikowcowatych i sówkowatych i nie tylko. Podobne przystosowanie zaobserwowano u motyla dziennego osadnika kostrzewca (Lasiommata maera ) - mieszkańca ciemnych lasów. Ewolucyjnie jest to przystosowanie reagowania na dźwięki wydawane przez nietoperze. Zagadkowe jest jednak to, że bęsica kwietniówka jest motylem co prawda zaliczanym do ciem, ale prowadzących dzienny tryb życia. Ponadto w tym czasie gdy bęsice odbywają gody nietoperze jeszcze hibernują i nie pojawią się zanim bęsice nie złożą jaj.

W jaki sposób słyszą? Na pierwszym segmencie odwłoka bęsica posiada narządy tympanalne, kilka komórek zabezpieczonych delikatną błonką, służące do odbierania dźwięków. Jednak odbierają one częstotliwości dźwięków słyszane przez człowieka, nie słyszą zaś ultradźwięków emitowanych przez nietoperze.

dodane na fotoforum:

aiguill

aiguill 2014-03-25

Ciekawe:-)

jola53

jola53 2014-03-25

No nie do końca tak jest z tym zdjęciem.
Mnie pozwoliła zrobić kilka zdjęć.
Dopiero,gdy za blisko podeszłam...odleciała.

meryen

meryen 2014-03-25

Słyszący motyl! Coś niesamowitego... Nazwa trudna, to na pewno zapamiętam:))

jolkas

jolkas 2014-03-25

dzięki za bardzo interesujący opis.......:)))

zosia1

zosia1 2014-03-26

Maniu, super opis!!!! Ciekawa ta motylo - ćma :))))

jasta

jasta 2014-03-26

Pięknie uchwyciłaś tego motyla. Nigdy nie spotkałem takiego . Muszę popatrzeć w kwietniu przy brzozach :))

dodaj komentarz

kolejne >