RANNIKI - mam je w kilku miejscach.... jeszcze nie wszystkie wyszły z ziemi....
WYBACZCIE, ŻE DOPIERO TERAZ ZAGLĄDAM DO GARNKA ALE BYŁA AWARIA TELEWIZJI I INTERNETU OD WCZORAJ... TO CHYBA PO TYCH WICHURACH....
Kwiaty Rannika zimowego rozwijają się przed jego liśćmi. Jest to drobna bylina bulwiasta należąca do rodziny jaskrowatych. Jedna z najwcześniej zakwitających wiosną roślin. Kwiaty otoczone są dekoracyjną kryzą, utworzoną z palczastych wąskich listków. Częścią podziemną są małe bulwki, pokryte brunatną skórką. Całe rośliny łącznie z nasionami są trujące /należy myć ręce!!!!/ Kwitną w lutym - marcu. Liście pozostają zielone do końca maja. Rozmnażają się z samosiewu. Można też dzielić bulwki na kilka części, najlepiej w końcu maja i od razu posadzić do gruntu lub też do jesieni przechowywać przykryte piaskiem w chłodnym pomieszczeniu. Najlepiej rosną w wilgotnej próchnicznej, wapiennej ziemi pod drzewami liściastymi, w półcieniu. Odchwaszczanie roślin musi być bardzo ostrożne, gdyż małe bulwki znajdują się płytko pod ziemią /chwasty najlepiej usuwać ręcznie/. Od początku maja rośliny 2 - 3 krotnie zasila się nawozem wieloskładnikowym. W czasie suszy konieczne jest podlewanie. Jesienią można ściółkować kompostem lub torfem.
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/106241,prognoza-sezonowa
https://www.facebook.com/ewabednarczykwitoszek/
Od ciepłych, marcowych, słonecznych promieni świat się szybko zazieleni.
Suchy marzec, maj zaś chłodny, kwiecień mokry, rok nie głodny.
Śnieg marcowy owocom niezdrowy.
Od św. Pelagii (23.03.) słońce mocniej przypieka i do pracy w polu nagli.
Kalendarz Ogrodniczy 2019
Mój piękny Ogród
07.03.2019
Na wcześniej przygotowanych zagonach rozpoczynamy produkcję rozsady kalafiora, kapusty głowiastej i pekińskiej, sałaty gruntowej masłowej i kruchej, karczochów, kalarepy oraz ziół.
08.03.2019
Wysadzamy do szklarni wcześniej przygotowane rozsady pomidora, papryki i ogórka szklarniowego. Można wysiać nasiona na rozsadę pomidora gruntowego, arbuza, dyni.
09.03.2019
Jeśli minęły mrozy, można usuwać kopczyki i zimowe okrycia z wrażliwych bylin oraz innych roślin. Zdjęte okrycia trzymamy na wszelki wypadek w pogotowiu, gdyby powróciło zimno.
10.03.2019
Trawnik grabimy i uzupełniamy miejsca wydeptane podczas zimy. Dosiewamy w nich trawę lub układamy kawałki darni pobranej z mniej widocznych miejsc. Wałujemy i podlewamy.
11.03.2019
Do skrzynek lub na rozsadniku wysiewamy nasiona kwiatów jednorocznych: żeniszka, cynii, werbeny, petunii czy szałwii. Zasiewy obficie podlewamy i ustawiamy w ciepłym miejscu.
12.03.2019
Przerywamy wschody, podlewamy i spulchniamy ziemię wokół roślin w skrzynkach, inspektach oraz na zagonach. Usuwamy chwasty. Uzupełniamy również ściółkę pod krzewami.
13.03.2019
Na ciepłych stanowiskach, o ile gleba zdążyła już dobrze rozmarznąć, przystępujemy do rozmnażania dzielżanów, złocieni, paproci oraz ozdobnych traw poprzez podział rozrośniętych kęp.
reni51 2019-03-07
Jak słonecznie i radośnie z tymi żółtymi kwiatkami.
Pozdrawiam serdecznie dziękując za mega niespodziankę.
babcia1 2019-03-08
Śliczne kwiatuszki
ewusia 2019-03-09
Ja też się cieszę Marysiu kiedy widzę, że z dnia na
dzień jest ich coraz więcej. Pięknie wyglądają
w takim ciepłym kolorze. Życzę dobrego weekendu.