Dziś 4 maja, więc obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka.
Święto przypada na dzień wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana - patrona strażaków.
1) W Polsce od 2003 roku Dzień Strażaka obchodzony jest jako święto zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie, niosąc pomoc podczas pożarów, ale również wypadków drogowych czy powodzi.
Nierzadko płacą za to najwyższą cenę.
W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, Wojskowa,Zakładowa jak i Ochotnicza Straż Pożarna.
Uroczystości związane z obchodami święta strażaków odbywają się poprzez:
*nominację na wyższe stopnie oficerskie i aspiranckie,
*wręczenia cywilnych odznaczeń dla wyróżniających się w służbie strażaków:
"Za Długoletnią Służbę", "Za Zasługi dla Pożarnictwa", "Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej", również dla osób, które w sposób szczególny wspierały działalność ochrony przeciwpożarowej,
*zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności strażaków.
W czasie swoich wieloletnich wędrówek po kraju, gdy natrafiałem na wypadek lub katastrofę w ruchu lądowym lub powietrznym najczęściej w tym miejscu jako pierwsze zjawiały się zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej.
To ratownicy OSP najczęściej wykonywali tę najtrudniejszą część -ratowanie ludzkiego życia oraz ratowanie i zabezpieczanie mienia.
Serdecznie dziękuję Im za to.
Moje fotografie pochodzą z małego miasteczka Rakoniewice (Wielkopolska)-gdzie na miejscowym rynku znajduje się piękny, charakterystyczny, koedukacyjny pomnik strażaków OSP.
2)Gdy w 1763 roku wznoszono szachulcowy kościół dla rakoniewickich luteranów raczej nikt nie przypuszczał jaki los spotka go 2 stulecia później, kilkanaście lat po tym jak ostatni niemieccy mieszkańcy opuszczą Rakoniewice.
Niszczejąca, od końca II Wojny Światowej świecąca pustkami świątynia czekała do roku 1974 na to by miejscowe PTTK wespół zespół z Ochotniczą Strażą Pożarną tchnęli weń drugie życie. Urządzenie we wnętrzach zboru Muzeum Pożarnictwa było ratunkiem tak dla świątyni jak i przebogatych strażackich zbiorów, które gdyby nie muzeum niechybnie trafiłyby na złom. I przyznać trzeba, że to co stworzono – by w wstrzelić się symbolikę związaną z ogniem – to absolutna petarda.
W zbiorach muzeum znajdziecie przeszło 4000 eksponatów, o których bardzo ciekawie opowiada pani kustosz.
Poczynając od najprostszych sprzętów i makiet, przez absolutnie zabytkowe sikawki jeszcze z XVIII wieku, przez kolekcję sztandarów z całej Polski a kończąc na dość współczesnych wozach strażackich można zrobić podróż po historii, śledząc rozwój pożarnictwa.
Przejeżdżających przez Rakoniewice serdecznie zachęcam do zwiedzenia tego nietuzinkowego muzeum.
Copyright 2772 @ maska33
halka 2022-05-04
To jeden z najbardziej szanowanych i docenianych zawodów na świecie. Ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych i jak mało kto zasługują na swoje święto.