Prawo stanowione o referendum, w sprzeczności z przykładem.

Prawo stanowione o referendum, w sprzeczności z przykładem.

Osoby, które chcą zagłosować w referendum poza miejscem zamieszkania, muszą osobiście zgłosić taką chęć wraz z wnioskiem o wpisanie do spisu, lub rejestru wyborców, bądź wnioskiem o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Ten można złożyć ponoć przez internet, lub w urzędzie gminy, w którym wyborca będzie przebywał w dniu głosowania.

Temu zapisowi przeczy po części moja dzisiejsza fotografia.

Osoba, która wystąpiła o dokument uprawniający ją do głosowania poza miejscem zameldowania , otrzymała taką zgodę, ale (uwaga!) jedynie uprawniającą ją do głosowania do sejmu i senatu.

Jest to mój znajomy, który w miniony poniedziałek pokazał mi ten oto dokument i pozwolił mi go z ograniczeniem skopiować.

We wtorek pojechał do rodziców na Podlasie, gdzie zamierza wziąć udział w wyborach.

Ale nie w referendum.

Czemu?

W dokumencie tym, (oryginalnym) nie ma ani słowa o referendum.

Tak więc uważam, że Państwowa Komisja Wyborcza albo nie zapanowała nad informacjami, które umieszczane były w oficjalnych mediach, albo nie dopilnowała, by stosowny druk, zawierał również upoważnienie , do udziału w referendum w innym miejscu , niż miejsce zameldowania, albo nie zaznaczyła w swoim styczniowym rozporządzeniu stosownego wzorca.

Czy więc przyjęto dziwne, i dla mnie niezrozumiałe rozwiązanie, że można np zagłosować w referendum w miejscu zamieszkania, a udział w wyborach zrealizować, na przykład poza jego zamieszkaniem?

Osoba ta, głosując w wyborach poza miejscem zamieszkania, zapewnia, że nie zgodzi się się na przyjecie tam karty referendalnej, gdyż nie chce być potem oskarżona, o nieuprawniony udział w tym ważnym akcie.


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 2 sierpnia 2023 r.
w sprawie ustalenia wzoru wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz wzoru i sposobu wydawania zaświadczenia o prawie do głosowania osobom uprawnionym do udziału w referendum ogólnokrajowym.

Na podstawie art. 9 ust. 8a ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 851 oraz z 2023 r. poz. 497) zarządza się, co następuje:
§ 1. Rozporządzenie określa:
1)wzór wniosku o zmianę miejsca głosowania;
2)wzór zaświadczenia o prawie do głosowania oraz sposób jego wydawania.
§ 2.
1. Zaświadczenie o prawie do głosowania osoba uprawniona do udziału w referendum ogólnokrajowym odbiera za pokwitowaniem osobiście albo przez osobę pisemnie upoważnioną pod warunkiem podania w upoważnieniu imienia (imion) i nazwiska osoby uprawnionej do udziału w referendum ogólnokrajowym oraz jej numeru PESEL.
2. Zaświadczenie o prawie do głosowania zabezpiecza się poprzez naklejenie znaku holograficznego.
3. Znak holograficzny, o którym mowa w ust. 2, zawiera litery RO.
§ 3.
1. Wzór wniosku, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w § 1 pkt 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§ 4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Warto mieć wśród swoich urzędników stanowiących prawo, mając na przykładzie powyższe styczniowe rozporządzenie ludzi wykształconych, mądrych, i z wyobraźnią.

Nie przypadkowych doradców-pociotków.

Copyright 4357 @ maska33

pit69

pit69 2023-10-12

BDB!:)Pozdrawiam:)

mpmp13

mpmp13 2023-10-12

Jak we wszystkim , brakuje porządku i zgodności z prawem .

volta

volta 2023-10-13

Bałagan...

dodaj komentarz

kolejne >