Kościół Narodzenia NMP w Złotoryi – rzymskokatolicka świątynia
pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Złotoryi
Kościół zajmuje w historii i architekturze Złotoryi miejsce szczególne. Należy do zaledwie około dwudziestu miejskich kościołów parafialnych na Śląsku, których początki sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Bardzo prawdopodobne,
że jeszcze przed 1211 r., a więc w pierwszym dziesięcioleciu XIII wieku mieszkańcy złotej osady zaczęli budować w jej centrum kościół.
Wikipedia
dodane na fotoforum:
ibek47 2017-07-22
Od VIII do X wieku w okolicach dzisiejszej Złotoryi mieszkali przedstawiciele plemienia Trzebowian. Pod koniec XII wieku osiedlili się tu niemieccy górnicy, by wydobywać złoto, od którego Złotoryja wzięła swe wszystkie nazwy: Aurum – łac. złoto, Goldberg, niem. Złota Góra. Prawa miejskie osadzie nadał w roku 1211 książę Henryk I Brodaty (stało się to na zamku w sąsiedniej Rokitnicy), osadzając tu niemieckich kolonistów. Jest to najstarsza udokumentowana lokacja na ziemiach polskich na prawie magdeburskim, co pod względem prawnym czyni Złotoryję najstarszym miastem Polski.
Wikipedia
ibek47 2017-07-22
Na jednym z budynków w mieście można podziwiać narysowaną na całej ścianie mapę i podpis "Kalisz – miasto ze wszystkich w Polsce najstarsze". W 2010 roku dumni Kaliszanie obchodzili jubileusz z okazji 1850 lat historii miasta. Słusznie?
Czytaj wiecej: http://www.wiadomosci24.pl