mieloszyk

mieloszyk

Latarnia w Świnoujściu. cyt. 'Pozycja: 53°55'03'' N, 14°17'10''E
Wysokość światła : 68m n.p.m.
Posiada dwukolorową charakterystykę światła : białą i czerwoną o zasięgu odpowiednio 24 i 9 Mm.
Nad brzegiem Świny w 1854 r. rozpoczęto budowę 65-metrowej wieży. Światło z niej rozbłysło 1.12.1857 roku. Na początku XXw. ośmiokątną wieżę przebudowano na okrągłą pokrywając ją żółtą i czerwoną cegłą. Ta konstrukcja przetrwała do dzisiaj mimo widocznych pęknięć powstałych w czasie II wojny światowej.
W laternie jest cylindryczna katodioptryczna soczewka o wysokości 290 cm i średnicy 180 cm, w której umieszczono żarówki o mocy 4200 W. Latarnia ta jest bardzo dobrze widocznym znakiem dla statków płynących do Szczecina lub Świnoujścia. Od dwóch lat latarnia po generalnym remoncie znów do zwiedzania. Można do niej dopłynąć statkiem wycieczkowym (z portu kursują specjalne miałe jednostki tylko do latarni) albo dojechać spod dworca PKP autobusem PKS pod latarnię. W latarni jest możliwość wejścia na samą górę, skąd rozpościera się wspaniały widok na Międzyzdroje i część niemiecką np. najbliższy Ahlbeck. Poza tym sympatyczny sklepik wewnątrz latarni z pamiątkami, miła obsługa i mała wystawa tematyczna w jednej z sal. Można na miejscu uzyskać certyfikat imienny na zdobycie najwyższej latarni w Europie - bo taka jest nasza świnoujska gwiazda. Przy latarni jest możliwość zwiedzania jeszcze bunkrów i fortyfikacji pozostałych po II wojnie światowej. Można pójść jeszcze na spacer na falochron wschodni znacznie dłuższy od tego znanego ze słynnym Wiatrakiem. Jest po remoncie. Nie ma już dziur i niebezpiecznych miejsc, w których mogło człowieka podmyć do kanału portowego."

mielry

mielry 2008-02-23

Najwyższa na polskim Wybrzeżu latarnia morska (68 m, zasięg światła 25 mil morskich, czyli ok. 46 km). a w 1854 roku rozpoczęto budowę latarni istniejącej do dziś. Pierwsze światło zabłysło 1 grudnia 1857 roku. W budynku obok latarni czynne jest muzeum. W trzech salach eksponowane są m.in. lampy nawigacyjne, elementy wyposażenia statków, urządzenia oznakowania nawigacyjnego i ratownictwa morskiego, stroje nurków. Z góry (308 schodów) roztacza się piękny widok na miasto, Zatokę Pomorską i Zalew Szczeciński

dodaj komentarz

kolejne >