OPINOGÓRA

OPINOGÓRA

Opinogóra Krasińskich

Malownicza Opinogóra leży na trzech pagórkach, będących częścią Wysoczyzny Ciechanowskiej, 110 km na północ od Warszawy i 8 km na wschód od Ciechanowa. W promieniu 20 km znajdują się: Gołotczyzna (miejsce, w którym mieszkał twórca polskiego pozytywizmu Aleksander Świętochowski), Krasne - gniazdo rodu Krasińskich, Rostkowo - miejsce urodzin Stanisława Kostki i Przasnysz, gdzie dawniej stał dwór myśliwski książąt mazowieckich opisany przez Henryka Sienkiewicza w Krzyżakach. Prężnie rozwijający się region zaznacza się na mapie turystyczno - kulturalnej polski jako czworokąt romantyczno-pozytywistyczny, którego wierzchołki tworzą miejscowości: Opinogóra, Krasne, Gołotczyzna i Ciechanów.



Pierwsza pisemna wzmianka o Opinogórze pochodzi z 1185 r. Po przyłączeniu Mazowsza do Korony, Opinogóra należała do dóbr królewskich jako starostwo niegrodowe i nadawana była osobom zasłużonym dla tronu. Pierwszym Krasińskim, którego król obdarował Opinogórą w 1659 r. był Jan Kazimierz (1607-1669) – dworzanin królewski, podskarbi wielki koronny, wojewoda płocki, kasztelan warszawski, płocki i ciechanowski. Po dziesięciu latach, majątek przejął jego syn – Jan Bonawentura Dobrogost Krasiński (1640-1717), przyjaciel Jana III Sobieskiego, uczestnik wyprawy wiedeńskiej, wojewoda płocki i fundator pałacu Krasińskich w Warszawie. Po Dobrogoście majątek przechodził w ręce kolejnych członków rodu. Ojciec Zygmunta Krasińskiego Wincenty Krasiński (1783-1858), nabył prawo do Opinogóry po 1790 r. Zanim jednak osiągnął on pełnoletność, nastąpił trzeci rozbiór Polski i Mazowsze znalazło się pod zaborem pruskim, a majątek wszedł w skład kamery pruskiej. W 1806 r. na Mazowsze wkroczyły wojska francuskie. Napoleon po każdej kampanii obdarowywał zasłużonych marszałków i generałów dobrami królewskimi ze zdobytych ziem. Opinogórę otrzymał wówczas marszałek francuski Ponte Corvo Jan Bernadotte (1763-1844). Dopiero w maju 1811 r. cesarz przywrócił Wincentemu prawa do Opinogóry, nadając mu jednocześnie tytuł hrabiowski. Jednakże władze Królestwa Polskiego uznały je dopiero w 1818 r. Dzięki statutowi ordynacji nadanej w 1844 majątek na zawsze pozostał w rękach rodu Krasińskich. Po Wincentym Krasińskim dziedziczył Zygmunt Krasiński (1812-1859).



Opinogóra nierozerwalnie związana jest z życiem i twórczością Zygmunta Krasińskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Romantyzmu prezentujące obok historii rodu Krasińskich, czasy Romantyzmu poprzez pryzmat życia i twórczości poety. Charakterem ekspozycji jak i programem działalności muzeum nawiązuje do modelu Biblioteki i Muzeum Ordynacji Domu Hrabiów Krasińskich w Warszawie. Jedna z stałych ekspozycji muzeum mieści się w neogotyckim zameczku, który w 1843 r. Z. Krasiński otrzymał w darze od swojego ojca jako prezent ślubny. W dawnej oficynie dworskiej, gdzie ulokowane są: biblioteka oraz sale wystawowe 14 sierpnia 2008 r. zostanie otwarta stała ekspozycja Napoleon a Polska. Trzecia ekspozycja powstaje w nowopobudowanym dworze wzniesionym wg. projektu Józefa Gałęzowskiego z 1908 r. 12 września 2008 r. zostanie otwarta wystawa stała pt. Romantyzm polski.

Opinogórski park romantyczny

Park krajobrazowy, typu angielskiego o powierzchni 21 ha. Rozciąga się na trzech pagórkach, a jego walory krajobrazowe wzbogaca czterohektarowe lustro wody. W parku rośnie ponad tysiąc starych drzew, głównie klonów, dębów, lip, jesionów, świerków i kasztanowców. Z rzadszych okazów warto wymienić trójiglicznię, lipę szerokolistną i płaczący jesion. Cztery drzewa uznano za pomniki przyrody. Dwa dęby, nazwane "Zygmunt" i "Eliza" (ok. 280 lat) oraz dwa jesiony "Szwoleżer I" i "Szwoleżer II". Ślady pierwotnego założenia parkowego pochodzą z końca XVII w. i łączą się z działalnością Jana Dobrogosta Krasińskiego, który zbudował dwór. W XIX w., po zbudowaniu neogotyckiego zameczku, zgodnie z romantyczną modą, park przekomponowano i upiększono. Gen. Wincenty Krasiński przywoził ze swych zagranicznych wojaży sadzonki drzew i krzewów.

wg:
https://www.polskainfo.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=963&Itemid=5