Dom Zakonny w Bagnie

Dom Zakonny w Bagnie

Bagno od początku swojego istnienia było wsią o charakterze feudalnym, czyli z właścicielem ziemskim i ludnością od niego zależną. W roku 1337 Poppe von Haugwitz przyłączył wieś do swoich posiadłości i tym samym stał się pierwszym właścicielem Bagna. Na przestrzeni kilku wieków zmieniali się właściciele. Ostatnim był browarnik wrocławski Georg Kissling. W latach 20-tch XX w. Kissling wraz w rodzina opuścił wieś i posiadłość.
Cały majątek przeszedł na stan Śląskiego Towarzystwa Kredytowo-Ziemskiego z siedzibą we Wrocławiu, która odsprzedała majątek Salwatorianom w 1930 r szukającym odpowiedniego zaplecza w celu utworzenia domu formacyjnego. Do 1940 zakonnicy zdążyli urządzić w pałacu studium filozoficzno-teologiczne, a następnie nowicjat, na czas wojny zmuszeni byli jednak opuścić budynek klasztorny, w którym władze zorganizowały tzw. Umsiedlungslager, czyli obóz dla wysiedleńców oraz volksdeutschów z Jugosławii, Łodzi i Warszawy. W roku 1945 obiekt przejęli Salwatorianie prowincji polskiej i użytkują go do dziś.
Pałac wraz z całym zapleczem należy do Salwatorianów, którzy prowadzą tu Dom Zakonny i Wyższe Seminarium Duchowne. Pięknie odnowiony gmach otacza duży park krajobrazowy o powierzchni ok. 5 ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem obiektami tzw. małej architektury i miniaturowym boiskiem sportowym.