Ratyzbona

Ratyzbona

W Ratyzbonie
wraz z dojściem do władzy narodowych socjalistów w 1933, dotychczasowy burmistrz miasta Ratyzbona Otto Hipp stracił urząd. Sprzeciwiał się bowiem wykorzystywaniu budynków państwowych na potrzeby partii NSDAP. . 12 maja 1933 naziści zorganizowali na Neupfarrplatz akcję publicznego palenia książek.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 doszło w całych Niemczech do pogromu ludności żydowskiej. Żydowscy mieszkańcy miasta zostali sterroryzowani. Synagoga na Brixner Hof została spalona. Cztery lata później na placu po spalonej świątyni zebrano ratyzbońskich Żydów a następnie wywieziono do Piasków i zamordowano w obozie zagłady Belzec. Kolejne transporty kierowane były do obozu koncentracyjnego Theresienstadt aż do 1943. .
. Na jesieni 1942 gestapo rozbiło tzw. grupę Neupfarrplatz – 50 osobową komórkę niemieckiego ruchu oporu. 9 osób poniosło śmierć, reszta członków grupy została skazana na karę ciężkiego więzienia i utratę praw obywatelskich.
Pod koniec wojny Ratyzbona była celem ataków lotnictwa alianckiego Zniszczone zostały głównie przedmieścia, gdzie mieściły się zakłady Messerschmitta – wtedy największa fabryka samolotów w Europie. W latach 1943–45 w wyniku prawie 20 nalotów przeprowadzonych przez brytyjskie siły powietrzne Royal Air Force (RAF) oraz 8 zorganizowanych przez lotnictwo amerykańskie US Air Force zginęło ok. 3000 osób, w tym wielu jeńców wojennych.