[14183437]

Pomniki i tablice pamiątkowe powstały również poza granicami Polski:
26 kwietnia 2010: tablica pamiątkowa upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w parku Szpitala Sapiehy na Antokolu w Wilnie na Litwie.
27 maja 2010: tablica pamiątkowa upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego w Odessie na Ukrainie.
1 sierpnia 2010: Pomnik Męczenników Katynia w Tatabánya na Węgrzech
15 sierpnia 2010: tablica pamiątkowa na terenie Ministerstwa Obrony Narodowej Islamskiej Republiki Afganistanu w Kabulu, upamiętniająca gen. Franciszka Gągora.
15 sierpnia 2010: tablica pamiątkowa w Dowództwie Misji Szkoleniowej NATO w Afganistanie, upamiętniająca gen. Tadeusza Buka.
1 września 2010: tablica pamiątkowa poświęcona Andrzejowi Przewoźnikowi w Štúrovie na Słowacji.
8 września 2010: tablica pamiątkowa poświęcona gen. Andrzejowi Błasikowi na terenie amerykańskiej Bazy Lotniczej Ramstein w Niemczech.
3 października 2010: tablica pamiątkowa w kościele św. Krzyża w Tata na Węgrzech, poświęcona ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy w Smoleńsku.
9 października 2010: tablica pamiątkowa w polskiej szkole w Pojana Mikuli na Bukowinie w Rumunii, poświęcona Krystynie Bochenek.
22 marca 2011: tablica pamiątkowa w Győr na Węgrzech, upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy
W Rosji w październiku 2010 roku władze obwodu smoleńskiego podjęły decyzję, aby 10 kwietnia 2011 roku, w pierwszą rocznicę katastrofy, w jej miejscu została ustawiona kamienna stela z tablicą informującą, iż zginęła tam polska delegacja państwowa z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Przedstawiciele strony rosyjskiej zaproponowali stronie polskiej wspólne ogłoszenie międzynarodowego konkursu na upamiętnienie ofiar katastrofy, lecz jak poinformował w październiku 2010 roku Andriej Jewsiejenkow, rzecznik gubernatora obwodu smoleńskiego, nie otrzymali ze strony polskiej wsparcia. Do czasu ustawienia steli miejsce katastrofy upamiętnia symboliczny kamień.W dniu 13 listopada 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010, założonego przez część rodzin ofiar, przymocowano do kamienia marmurową tablicę z inskrypcją i na miejscu katastrofy ustawiono 5-metrowy krzyż.

piwolub

piwolub 2011-04-09

Dzisiaj straciłem ostatnie okruchy szacunku dla rządu Rosji !!!
Za to co zrobiono z tablicą w Smoleńsku, za to upokorzanie Polaków na każdym kroku, tą otwartą niechęć i nienawiść do Nas, za to warcholstwo i chamstwo.

Rosja - wielki kraj rządzony przez trzech bandziorów Putina, Miedwiediewa i Ławrowa ! Oni nie liczą się z nikim i z niczym. Dla nich historia nie jest ważna, a niewygodne fakty po prostu się wycina. Nas Polaków maja za nic. Czego kolejnym dowodem jest dzisiejszy skandal w Smoleńsku.

nestor

nestor 2011-04-09

Na nowej tablicy znajduje się tylko napis w języku polskim i rosyjskim:

„Pamięci 96 Polaków na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010r.”

stachs7

stachs7 2011-04-09

..............

imogena

imogena 2011-04-09

"piwolub" dziękuję Panu za te słowa. Tak było i będzie.
Pozdrawiam Nestorze.

beatless

beatless 2011-04-11

Na nowej tablicy nie ma już tego małego krzyżyka choć spokojnie by się zmieścił. Czyżby problem z przetłumaczeniem go na rosyjski ?

dryjada

dryjada 2011-04-11

Przykre to, ale moja wiara chrześcijańska i mój dobry Bóg przykazuje wybaczać- wybaczam więc nawet wrogom, bo wiem już do czego prowadzi nienawiść i zapiekłość w nienawiści. Ja tak nie chcę, bo nie potrafię. Nie wiem, jak mogłabym z rodziną siąść do śniadania Wielkanocnego z nienawiścia w sercu. Nazwisko Ciemnoczołowski widnieje wśród zamordowanych w Katyniu, lecz nawet pomimo to - nie potrafię inaczej. Pozdrawiam wszystkich tych, którzy chcą nienawidzić. Wszystkiego najlepszego z okazji zbliżających sie Świąt Wielkanocnych.

dodaj komentarz

kolejne >