Mgławica Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana

Mgławica Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana

zdjęcie pochodzi z NASA.
mgławica NGC 2070 ( Tarantula ) W Wielkim Obłoku Magellana w gwiazdozbiorze Złota Ryba ( łac. Dorado ) Swoją nazwę zawdzięcza obłokom gazowym przypominającym wyglądem włochate odnóża pająka.

nestor

nestor 2009-03-03

Przez wszystkie lata swej pracy Teleskop Hubble'a codziennie dostarczał i ciągle dostarcza na Ziemię ponad 10 gigabajtów danych dziennie. Wykonał on już ponad 400 tysięcy niezależnych obserwacji na ponad 25 tysiącach obiektów.
To właśnie to urządzenie pozwoliło dokładnie oszacować szybkość rozszerzania się Wszechświata. Dzięki niemu naukowcy mogą obserwować najstarsze galaktyki. To HST jako pierwszy zaobserwował (i tym samym udowodnił) istnienie czarnych dziur.
Każdy z nas pamięta lub słyszał o słynnej komecie Shoemaker - Levy która w 1994 roku zderzyła się z powierzchnią Jowisza. Niektóre jej fragmenty spowodowały powstanie kraterów większych od Ziemi. NASA mogła oglądać to zjawisko właśnie dzięki Teleskopowi Hublle'a. Ponadto zaobserwował on narodziny i śmierć wielu gwiazd czy sfotografował wiele pulsarów.
Widać więc, jak wspaniałym osiągnięciem jest HST. Jego uruchomienie można porównać do pierwszego użycia przez Galileusza lunety do obserwacji nieba w 1610 roku.

jairena

jairena 2009-03-03

Jesteśmy już bliżej jak dalej, lecz ileż to jeszcze pokoleń trzeba, by z "Innym" spotkać się przy kawie:) A może to jutro nastąpić nawet. Dlaczego we mnie syndrom Danikena tkwi?:) A jest mi z tym dobrze, bo konfabulacja trwa:)
No cóż, że sobie tak luźno sparafrazuję Poetę Humanistę Wszechczasów ks. Twardowskiego: rewolucje, ewolucje a moje rybki nadal pływają :)
Czekam na kolejne odsłony:)

nestor

nestor 2009-03-13

hubblesite org newscenter archive
takie są słowa kluczowe które należy wprowadzic do wyszukiwarki np. Google

dodaj komentarz

kolejne >