O rejsie RMS Titanic 14/15 kwietnia 1912 roku

O rejsie RMS Titanic 14/15 kwietnia 1912 roku

przeczytamy w internecie po wstawieniu do wyszukiwarki Google słow kluczowych : RMS Titanic .
m.inn.:Wypłynięcie [edytuj]
Jeszcze przed wypłynięciem doszło do nieoczekiwanych zmian w załodze statku. Z pozycji tzw. "chiefa" (czyli najwyższego rangą oficera) został zdegradowany oficer William Murdoch, jego pozycję zajął rekomendowany przez kapitana Smitha oficer Wilde. Te przetasowania spowodowały niejasny podział obowiązków, skutkujący chociażby tym, że marynarze z bocianiego gniazda nie mieli do dyspozycji nawet lornetki. Zabrał ją do kajuty drugi oficer David Blair[6], który gdy został w trybie pilnym przeniesiony na równorzędne stanowisko na innym statku[7] w zamieszaniu zapomniał zwrócić sprzęt. Jego kajuta pozostała zaś zamknięta aż do katastrofy. Nie było również na pokładzie najsłynniejszego wówczas radiotelegrafisty na świecie – Jacka Binnsa – który zasłynął niesamowitym hartem ducha, gdy w 1906 roku jako telegrafista koordynował działania ratownicze wokół innego statku White Star Line – Republica. Wówczas prawie wszyscy zostali uratowani, a Binns zyskał międzynarodową sławę. Miał objąć posadę radiotelegrafisty nowego statku White Star Line, jednak w obliczu konieczności szybkiego podjęcia pracy w Ameryce, wypłynął kilka dni wcześniej statkiem Minnesota.
Długotrwałe strajki węglowe w Wielkiej Brytanii na początku 1912 spowodowały, że niektóre rejsy statków White Star Line zostały odwołane, by nie opóźniać wypłynięcia Titanica. Statek został ostatecznie zaopatrzony w pełny zapas węgla, a ludzie, którzy mieli wykupione bilety na jednostki przymusowo cumujące, otrzymali darmowe bilety na Titanica.
Dzień przed wypłynięciem w dziewiczy rejs w piątej kotłowni Titanica tuż przy grodzi wodoszczelnej zapalił się z nieznanych przyczyn skład węgla. Ogień udało się opanować, lecz uszkodził on gródź wodoszczelną, którą potem zasmarowano olejem i przykryto. Wiadomość tę trzymano w ścisłej tajemnicy przed pasażerami z obawy przed ich utratą. Podczas tonięcia osłabiona gródź pękła na skutek napierania olbrzymich mas wody i spowodowała szybsze zatonięcie statku.


Titanic wypływa w dalszy rejs po uniknięciu kolizji ze statkiem "New York"
Punktualnie w południe 10 kwietnia 1912 długi i głęboki ryk syren Titanica dał znać, że nadszedł czas wypłynięcia. Był to znak dla holowników, by stanęły w dryf. Wydano rozkaz "Cała naprzód!", a gdy trzy potężne śruby zaczęły się obracać, Titanic z wolna ruszył.( na podstawie Wikipedia Wolna Encyklopedia )

liseczek

liseczek 2010-02-01

............. a gdzie M/S Wilhelm Gustloff ..............

liseczek

liseczek 2010-02-01

Position: 55° 4′ 12″ N, 17° 24′ 36″ O

zowitek

zowitek 2010-02-01

M/S Wilhelm Gustlof od 30 stycznia 1945 roku znajduje się na północny wschód od Łeby tyle że na dnie Bałtyku ;))

agata1

agata1 2010-02-02

ach co to był za statek....dobry opis

dodaj komentarz

kolejne >