Krzyż pokutny...

Krzyż pokutny...

W wielu miejscach w Polsce i w Europie, zwłaszcza przy kościołach, ale i w szczerym polu, zobaczyć można tajemnicze kamienne krzyże. Tak stare, że zatarł się już na nich dawno ślad ręki, która je wykonała. Pozostały jako pamiątka czyjejś skruchy, wyrzutów sumienia po zbrodni. Krzyże pokutne, stawiane w czasach, kiedy ludzie mieli uporządkowane priorytety i wiedzieli, że każdą winę trzeba odkupić, zadośćuczynić ludziom, ale przede wszystkim Bogu.

kaplicz

kaplicz 2023-04-27

Wydaje się być krzyżem nagrobnym.

kaplicz

kaplicz 2023-04-27

Co do krzyży zwanych "pokutnymi".


Są znakiem zawarcia umowy ( tzw.komozycyjnej) między stroną bolejącą a zabójcą. Nie jest prawdą ,że krzyże te miały być kamienne. Zdarzały się także drewniane. Zachowane dokumenty nie wspominają nic na temat (jakże ppularnego stwierdzenia) własnoręcznego ich wykonania przez zabójcę. W większości umów użyto określenia "kazać zrobić", "kazać postawić". Takie obiekty zamawiano u kamieniarzy.Prawdą jest ,że bardzo często ustaiane był w miejscu zbrodni tak jak i dziś stawia się je na miejscu gdzie człowiek niespodziewanie spotkał swoje przeznaczenie. Jednak często umowa określała inne miejsce np. przy głównej drodze , przy karczmie. Postawienie takiego krzyża w miejscu publicznym dawało nadzieję na ciągłą modlitwę za duszę zmarłego.

kaplicz

kaplicz 2023-04-27

W polach...
Żaden z zachowanych dokumentów dotyczących ziem polskich nie wspomina o tzw. krzyżach pogodowych,ale patrząc na sąsiednie, kulturowo zbliżone Niemcy ( w odniesieniu do Śląska i Dolnego Śląska,oczywiście ) ,gdzie istenieje wiele zapisów w kronikach o stawianiu takich krzyży ,można założyć ,że i u nas takowe były... chroniące pola od gradobicia, suszy czy też zbyt obfitych deszczów. Dlatego niejeden z tych samotnych ,polnych krzyży był po prostu strażnikiem pól. Takie same krzyże stawiano na miedzach jako ziemi niczyjej będącej we władaniu demonów i dusz potępionych czychających na zmęczonych rolników.

kaplicz

kaplicz 2023-04-27

Stawiano je także przy mostach i przeprawach przez rzekę , zanim funkcję tą przeją św. Jan Nepomucen. :)

czes59

czes59 2023-05-01

Cenne zabytki.

dodaj komentarz

kolejne >