Park Narodowy Jasmund oferuje ze względu na swoje wyjątkowe warunki geologiczne swoiste schronienie dla licznej ale i rzadkiej roślinności, chroniąc w ten sposób duże obszary lasów bukowych na niemieckiej części wybrzeża Morza Bałtyckiego.
W lasach Stubnitz znajduje się wiele kotłów i niecek wypełnionych wodą pochodzenia polodowcowego. W miejscach ich powstawania istnieją liczne trzęsawiska (torfowiska) otoczone olchą czarną. Natomiast na bardziej suchych terenach spotyka się gruszę i jabłoń polną oraz jarząb brzęk i cis pospolity. Do występujących tu gatunków storczykowatych zalicza się także obuwik pospolity. Jedną z wielu osobliwości północnego wybrzeża parku są osady soli.
Jeśli chodzi o świat zwierząt, to na obszarze parku występują gatunki bogate w swej różnorodności. Przykładowo, samych gatunków chrząszczy żyjących na drzewach albo pod nimi jest 1000. W krystalicznych strumykach – wijących się przez lasy Stubnitz – występuje niezwykły mieszkaniec wypławek alpejski, którego zazwyczaj można spotkać tylko w górach. Można tu również zaobserwować zimorodka. W klifach skał kredowych gnieżdżą się jaskółki oknówki oraz sówki kredowe.Tylko na tym terenie występują kremowo ubarwione ćmy.
Ze względu na dużą liczebność turystów zarówno sokoły wędrowne jak i orły bieliki coraz rzadziej występują w parku.
dodane na fotoforum: