SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ (7).
Miękisz Stary – w powiecie jarosławskim, w gminie Laszki.
Cerkiew grecko-katolicka p.w. Pokrow Przeświętej Bogurodzicy; drewniana budowla, jednonawowa, szalowana, dach nawy zwieńczony zrembowaną, ośmiopołaciowa kopułą, krytą namiotowym dachem z sygnaturką., restaurowana w 1925.. Jest budynkiem o wyraźnych nawarstwieniach stylowych. Najstarszą częścią (zapewne XVII w.) jest zrąb ścian sanktuarium. Do niego dostawiono na przełomie XIX/XX w. nawę i babiniec. W 1885 r. wykonano pseudosklepienie nawy, a bryłę świątyni wzbogacono o zakrystię i kruchty. Budynek jest jednym z nielicznych, w drewnianej architekturze cerkiewnej południowo-wschodniej Polski, przykładów inspirowanych murowanym barokowym budownictwem sakralnym. Obecnie chyli się ku upadkowi. W ramach międzynarodowego programu ratowania zabytków architektury drewnianej naukowcy z Instytutu Historii, Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki krakowskiej wykonali dla tejże cerkwi dokumentację konserwatorską. Na wzgórzu cerkiewnym znajdują się nagrobki rodzin właścicieli majątku Miękisz Stary.
dodane na fotoforum:
franek9 2010-08-19
Odkrywasz Pawełku piękne miejsca !!,tylko szkoda,że to tak marnieje,ta cerkiew wymaga natychmiastowej interwencji konserwatora zabytków,bo w niedługim czasu pozostanie tylko wspomnieniem :( Pozdrawiam :)
bajka1 2010-08-19
Tak, i ja mam głęboką nadzieję, że ten skarb zostanie uratowany, wspaniałe piekno i kawał historii. Śliczna fotografia..
halb09 2010-08-19
Mam nadzieję, że doczeka się ratunku zanim całkiem się posypie....
Tych okolic nie znam i tym chętniej je poznaję :)
julaa1 2010-08-19
Ładna fotka
Ja jestem pewna ,ze sie doczekaja
Pozdrawiam
aniczka 2010-08-28
Przesliczny kadr..