NA SZLAKU ARCHITEKTURY DREWNIANEJ (12).
SĘKOWA – (woj. małopolskie,pow. gorlicki )
Kościół pw. św. Filipa i Jakuba. >>
dodane na fotoforum:
franek9 2011-02-10
Podobają mi się takie kościółki z podcieniami,choć myślę,że jest na to jakaś fachowa nazwa :)
pabloz 2011-02-10
Soboty – niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem, otaczające drewniane kościółki lub cerkwie na Podhalu, Śląsku, Morawach, Małopolsce, Łemkowszczyźnie, Bojkowszczyźnie i Huculszczyźnie.
Soboty wykształciły się z początkowo niezbyt wydatnych zadaszeń, mających za zadanie ochronę podwaliny – newralgicznego elementu każdej budowli drewnianej – przed zamakaniem od wód opadowych. Z czasem szalowane deskami, przyczyniały się do ocieplenia budynku, pełniąc jednocześnie rolę doraźnych schowków i magazynów na kościelne utensylia.
Nazwa "soboty" nawiązuje do dawnej praktyki wiernych, którzy przybywali na nabożeństwa niedzielne często ze znacznych odległości dzień wcześniej (czyli w sobotę) i oczekiwali do rana gromadząc się wokół kościoła – soboty dawały im schronienie przed opadami deszczu, wiatrem itp. Ta funkcja sobót, wymagająca podcieni odpowiednio wysokich i obszernych, w rzeczywistości pojawiła ...
bunio 2011-02-10
Bardzo ładnie skadrowane,, ślicznie widać detale, piękne światło.....pozdrawiam Pawełku
pabloz 2011-02-10
...się dosyć późno, zapewne dopiero w XVII w., w pierwszym rzędzie przy sanktuariach pielgrzymkowych. Z czasem dobudowywane do kościołów skupiały część wiernych nie mieszczących się we wnętrzu świątyni w czasie mszy św. lub też były przystosowywane np. do odprawiania nabożeństwa drogi krzyżowej.
(pl.wikipedia.org/wiki/Soboty)
sabcias 2011-02-10
slicznie to wyglada... bardzo lubie takie stare koscioly
pozdrawiam serdecznie :o))