Wraz z rozwojem przemysłu naftowego w okolicach Podkarpacia wybudowano transwersalną linię kolejową prowadzącą zaledwie 4 km od miasta. Sprzyjało to dalszemu rozwojowi handlu i rzemiosła, a także drobnego przemysłu i usług.
Po wybuchu I wojny światowej miasto stało się nie tylko miejscem przemarszu i kwaterunku oddziałów austriackich, ale również miejscem mobilizacji polskich organizacji paramilitarnych. Już końcem września 1914 roku dotarły tu wojska rosyjskie. Wyrządziły one duże szkody miastu i jego mieszkańcom. Doprowadziły one również do całkowitej ruiny zachowane po wcześniejszych pożarach obiekty zdrojowe.
Zniszczone miasto i zdrój długo leczyły swoje rany. Okres międzywojenny to lata odbudowy i rozbudowy Rymanowa i dalszego rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego miasta i okolicznych miejscowości. Nastąpił poważny rozwój działalności licznych organizacji i towarzystw polskich i żydowskich (ci drudzy stanowili blisko jedną trzecią mieszkańców i w znacznej mierze utrzymywali w swych rękach handel i przemysł).
Rozwój miasta brutalnie i tragicznie przerwały wydarzenia II wojny światowej. Niemcy weszli do Rymanowa. W wyniku walk część miasta legła w gruzach. W pobliżu miasta okupant zorganizował obóz zagłady, w którym zginęło 10 tys. jeńców radzieckich.
dodane na fotoforum: