W 1908 roku Jarosław był widownią doniosłego wydarzenia gospodarczego, a zarazem kulturalnego i towarzyskiego.
Przez miesiąc, od 29 sierpnia do 29 września na terenie parku miejskiego przy ulicy Kraszewskiego i przyległej do niego targowicy trwała wystawa okręgowa prezentująca wyroby i urządzenia przemysłowe, rolnicze, rzemieślnicze oraz naturalne okazy flory i fauny. Towarzyszyły jej przedstawienia teatralne, pokazy filmowe, występy orkiestr wojskowych, gry i zabawy dla dorosłych i dzieci.
Wystawcy pochodzili głównie z Galicji i krajów austro-węgierskich. Byli także Polacy ze Śląska, Poznańskiego (firma Cegielskiego) i Kongresówki.
Dział przemysłowy zgromadził 240 wystawców podzielonych na 18 grup tematycznych aż z 76 miejscowości, a rolniczy 56 podmiotów gospodarczych. Dla celów ekspozycyjnych, wzorem wystaw światowych i krajowych zbudowano kilkanaście pawilonów wystawowych. Tereny wystawowe zwiedziło ponad 40 tysięcy osób.
Wystawa była wielkim sukcesem organizacyjnym, finansowym i propagandowym - najbardziej spektakularnym wydarzeniem dla Jarosławia w okresie jego przynależności do Austro- Węgier. W zasadzie od czasów sławnych jarosławskich jarmarków, aż do dzisiaj nie odbyła się w Jarosławiu impreza o takiej randze i budżecie, urządzona z takim rozmachem i z udziałem tak znamienitych gości.
Pomysłodawcą wystawy był Stanisław Gurgul - znany jarosławski przedsiębiorca, właściciel parowej fabryki biszkoptów, pierników i cukrów, działacz Ligi Pomocy Przemysłowej i Sokoła.
Na otwarcie wystawy przybyły najwyższe władze krajowe: namiestnik Galicji dr Michał Bobrzyński (znany historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego) i marszałek Sejmu Krajowego Stanisław Badeni wywodzący się z pobliskiego Surochowa.
Tereny wystawowe i pawilony posiadały światło elektryczne wykonane przez firmę Stanisława Żmigrodzkiego z Krakowa. W tym czasie Jarosław miał oświetlenie gazowe, a nowoczesna elektrownia została oddana do użytku dopiero w 1930 r.
Pawilony wystawowe uległy zniszczeniu w czasie I i II wojny światowej.
https://www.jaroslaw.pl/biuletyn/id84_13_4,W-setna-rocznice-Wystawy-Przemyslowej-i-Rolniczej-w-Jaroslawiu.html
dodane na fotoforum: