[28527176]

Most do 1989 r. nosił imię generała armii radzieckiej, „oswobodziciela” Wilna, Iwana Czerniachowskiego.

afterc

afterc 2014-10-14

Dla nas również Iwan Czerniachowski nie jest postacią pozytywną. Złamał oficerskie słowo i doprowadził do aresztowania dowództwa AK na Wileńszczyźnie. W nocy z 6 na 7 lipca 1944 r. 10 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej rozpoczęło akcję „Ostra Brama”, czyli walki o Wilno. Była to część operacji „Burza”, której celem było wyzwalanie ziem polskich przed wkroczeniem na nie armii czerwonej. Nie zważając na dużą przewagę wroga, Polakom udało się odbić znaczną część Wilna. 13 lipca, po tygodniu walk, na Górze Zamkowej żołnierze AK wywiesili biało-czerwoną flagę. Flaga była tam tylko kilka godzin. Żołnierze radzieccy zerwali ją i wywiesili czerwony sztandar. Tego dnia rozpoczęły się rozmowy dowództwa wileńskiego Okręgu AK z generałem Czerniachowskim, który dowodził wojskami III Frontu Białoruskiego.
W lipcu 1944 roku Armia Krajowa nie wiedziała jeszcze, czego można się spodziewać od Rosjan. Polacy zadeklarowali współprac

afterc

afterc 2014-10-14

... współpracę i powołanie Korpusu Armii Krajowej, składającego się z dwóch dywizji oraz brygady kawalerii i pułku pancerno-motorowego. Początkowo sowieci zawarli porozumienie, ale zgodzili się tylko na jedną dywizję piechoty. Niespodziewanie 17 lipca 1944 r. dowódca Wileńskiego Okręgu AK ppłk Aleksander Krzyżanowski „Wilk” został zaproszony na spotkanie z generałem Czerniachowskim. Usłyszał od niego, że nie będzie żadnego porozumienia. Krzyżanowski został natychmiast aresztowany. Tego dnia aresztowano też większość dowódców Armii Krajowej z Okręgu Wileńskiego, których podstępnie zaproszono na spotkanie z sowietami. Rosjanie uwięzili też i wywieźli do obozów 6 tysięcy polskich żołnierzy Armii Krajowej. Operacją kierowała NKWD, ale rola Czerniachowskiego jest w tej historii jednoznacznie negatywna.
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=41854

wojci52

wojci52 2014-10-14

Socrealizm w czystej postaci...

tere5ka

tere5ka 2014-10-14

Ciekawe to były czasy..Twórcy mieli wyraźnie określone jak mogą rzeźbić,pisać,malować,jakie filmy kręcić,a nawet jakie piosenki śpiewać :)
Mam wrażenie,że sporo z tego zostało.Sztuka jest nadal świetnym narzędziem politycznym.

pabloz

pabloz 2014-10-14

Tak. Brakuje tam jeszcze odpowiedniego podkładu muzycznego :))

bajka1

bajka1 2014-10-15

Mówił mój Tata, że najgorszym przekleństwem jest dożyć "ciekawych" czasów...jak czytam i z retrospekcji potwierdzam. Postaci pięknie skadrowane, fotografia jak zwykle bardzo udana :)

dodaj komentarz

kolejne >