[29244140]

Początki działalności gorzelni w Łańcucie sięgają roku 1764. W dokumentach odnalezionych w Archiwum Potockich z Łańcuta znajduje się księga zawierająca sumaryczny wykaz przychodów i rozchodów dóbr łańcuckich, w tym wzmianka o funkcjonowaniu gorzelni Lubomirskich w Łańcucie z 1764r.
Drogą spadku w 1816 r. Łańcut przeszedł w ręce Potockich, którzy zastosowali bardziej nowoczesny system gospodarowania, a hrabia Alfred Potocki zadecydował, że z jego fabryki będą wychodzić najlepsze wódki, nie tylko w regionie, ale i w całej Europie.

Na terenie Fabryki Wódek Polmos Łańcut znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa. Zaaranżowane w stylu epoki wnętrza skrywają eksponaty ilustrujące rozwój i działalność Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego, która istniała niegdyś w Łańcucie.
Rosolisy to wysokoprocentowe likiery o różnych smakach. Od zwykłych likierów różnią się wyższą zawartością alkoholu (35-40%) i dużą zawartością cukru (do 35%). W Europie znane były już w XIV w. dzięki alchemikom. Nazwa pochodzi od łacińskich wyrazów ros solis oznaczających rosę słoneczną. W Łańcucie kontynuowany jest wyrób rosolisu różanego, kawowego i gorzkoziołowego.
https://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/galeria/muzeum-gorzelnictwa-w-lancucie-25312.html

wojci52

wojci52 2015-05-11

Zaintrygowałeś tym rosolisem...

franek9

franek9 2015-05-11

Mnie również :)))

dodaj komentarz

kolejne >