[30440962]

Ruiny zamku królewskiego wzniesionego w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego na wzgórzu na skarpie nadwiślańskiej.

Powszechnie uważa się, że na zamek składały się dwie niepowiązane ze sobą budowle: zamek właściwy i wielka cylindryczna wieża oddalona od zamku o ok. o 200 m, znajdująca się na wyższym o 20 m od poziomu dziedzińca wzgórzu. Budulcem zamku właściwego, wzniesionego na podstawie nieregularnego czworoboku, był miejscowy wapień, gdzieniegdzie zastosowano cegłę. Od strony północno-wschodniej wznosiła się baszta, podparta gotyckimi skarpami narożnymi.

wojci52

wojci52 2015-11-10

Ciekawe...

wigater

wigater 2015-11-11

Pierwsza historyczna wzmianka tym o miejscu pochodzi bodajże spod pióra naszego księcia Kazimierza Sprawiedliwego z roku 1181 r., kiedy tenże przekazał osiedle zwane Wietrzna Góra zakonowi Norbertanek. Wietrzna Góra, to obecnie miejsce lokacji kościoła i klasztoru oo. Franciszkanów - wbrew wcześniejszym opiniom przypisującym tę nazwę pagórkowi zamkowemu.

wigater

wigater 2015-11-11

Basztę kazimierską ocenia się na czasy dużo wcześniejsze niż budowa zamku. Miała być to wieża celna, pomocna przy pobieraniu opłat z tytułu przepraw przez Wisłę. Przypuszcza się też, że mogło istnieć tutaj, wokół niej, najstarsze grodziszcze (zwane Wietrzną Górą - od nazwy wzniesienia, na którym się znajdowało).

Natomiast nadanie istniejącemu już od dawna osiedlu praw miejskich - w pierwszej połowie XIV w., oraz budowę zamku obronnego na wzgórzu, przypisuje się legendarnie Kazimierzowi Wielkiemu. (Zamek miał być letnią rezydencja króla.)

wigater

wigater 2015-11-11

Między basztą a zamkiem jest taki kamień:
http://www.garnek.pl/wigater/23943813/atrakcyjny-kazimierz-dolny

dodaj komentarz

kolejne >