W Pilichowicach, niewielkiej miejscowości niedaleko Jeleniej Góry jest druga co do wysokości, a najwyższa zbudowana z kamienia zapora w Polsce. Większa od niej jest tylko tama na Sanie w Solinie, na przedgórzu Bieszczadów.
Zapora Pilichowicka przegradza Bóbr i spełnia funkcję retencyjną. Jest elementem całego systemu zapór na tej rzece. Decyzję o jej budowie podjęto po ogromnej powodzi w 1897 roku, a prace ukończono w 1912 roku. Wtedy jeszcze wieś nazywała się Mauer, a rzeka, na której stanęła przegroda – Bober. Bóbr jest lewobrzeżnym dopływem Odry, a swój początek bierze po czeskiej stronie Karkonoszy.
Kiedy zbudowano zaporę, była największą w Europie. Jej całkowita wysokość wynosi 62 metry a długość w koronie – 270 metrów. Kamień węgielny wmurował osobiście sam cesarz Wilhelm II. Kiedy inwestycję zakończono, na jej koronie stanął pomnik władcy. Teraz pozostał tylko ślad po postumencie. Przy zaporze działa niewielka elektrownia o mocy 7,5 tys. megawatów. Usytuowana jest nietypowo, u stóp ogromnego muru tamy. Całe założenie architektoniczne wygląda niezwykle malowniczo.
Aby zbudować zaporę, przez Pilichowice poprowadzono linię kolejową, która połączyła Jelenią Górę z Lwówkiem Śląskim. W pobliżu stacyjki Pilichowice-Zapora tory przekraczają zatokę Jeziora Pilichowickiego po najwyższym w Sudetach wiadukcie (20 m ponad lustrem wody), a następnie wpadają do najdłuższego w regionie tunelu. Niestety, pociąg już tędy nie jeździ…
https://www.krajoznawcy.info.pl/Pilichowice-Najpiekniejsza-zapora-a606.php
( to ode mnie - pociągi jeżdżą, autobus szynowy)
dodane na fotoforum:
heksaa 2010-10-20
Dziekuje za łapkę......było by mi tez miło gdyby doceniono moje inne zdjecia np,,naturę:))))pozdrawiam
heksaa 2010-10-20
Dodam ze galeria Twa interesująca i bede tu zagladac bo warto:))
blanca 2010-10-22
Cudne zdjęcie , pozdrawiam:))