- Drezyna – rodzaj lekkiego pojazdu szynowego, używanego zwykle przez służby utrzymania szlaku do prowadzenia nadzoru, przewozu materiałów i narzędzi, transportu drużyn roboczych. Dawniej drezyny miały napęd ręczny, a ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu, obecnie w użyciu są drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy. Do drezyn można stosować różnego rodzaju doczepy – np. do przewozu szyn. W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk. Podobne przeróbki wykonywano także w innych krajach, np. Czesi mieli swoją drezynę na bazie samochodu osobowego Škoda 1202, w ZSRR używano drezyn przebudowanych z mikrobusów UAZ 450.
Najmniejsze drezyny to rowery posiadające lekkie koła metalowe z dwustronnym obrzeżem zapobiegającym spadaniu z szyny oraz dodatkowe kółko opierające się o drugą szynę.
Nazwę "drezyna" (niem. Draisine) wymyślił od swego nazwiska niemiecki wynalazca baron Karl Drais i zastosował w 1817 do wynalezionej przez siebie "maszyny biegowej" (Laufmaschine), prekursora welocypedu. Z czasem znaczenie tego wyrazu uległo zmianie i dziś dotyczy pojazdów poruszających się po szynach.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Drezyna
dodane na fotoforum: