CEDYNIA   NIEDZIELA  19  CZERWCA 2011

CEDYNIA NIEDZIELA 19 CZERWCA 2011

BITWA POD CEDYNIĄ 972 ROK.
1039 LAT TEMU ROZEGRAŁA SIĘ TU BITWA.
Bitwa pod Cedynią została rozegrana 24 czerwca 972 roku między wojskami księcia Polan – Mieszka I a margrabiego Marchii Łużyckiej – Hodona, wspomaganego przez możnowładcę Zygfryda von Walbeck. Wyprawa była prywatnym przedsięwzięciem możnowładców niemieckich, niezgodnym z wcześniejszymi traktatami Mieszka z Ottonem I. Bitwa stanowiła jedyny większy epizod najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie opanowane kilka lat wcześniej przez Polan.
Mieszko podzielił swoje wojska na trzy części. Zadaniem większej kolumny jazdy, którą osobiście dowodził, była obrona przeprawy na Odrze oraz zablokowanie drogi, którą podążały wojska margrabiego. Sprawą sporną pozostaje, jak długo Mieszko miał zamiar utrzymać przeprawę. Na wzgórzu, nieopodal grodu Cedyni, ukryły się oddziały łuczników i tarczowników, pochodzących z pospolitego ruszenia oraz część jazdy dowodzonej przez Mieszkowego brata Czcibora. Rankiem przed bitwą Hodon ustawił w pierwszym rzucie własny oddział konnych rycerzy oraz posiłkowy oddział Zygfryda von Walbeck. Dalej podążała piechota, podzielona na kolumny. W pierwszej fazie bitwy Hodo przedarł się ze swym wojskiem przez Odrę. Rozpoczął się pościg margrabiego za Polanami, którzy schronili się w Cedyni. Rozochocone łatwym rozbiciem oddziałów broniących przeprawy wojska najeźdźców prawdopodobnie za bardzo rozluźniły szyk, w tyle za pędzącą jazdą pozostali piechurzy. Gdy wojska Hodona gotowały się do szturmu na gród, zostali ostrzelani ze wzgórza, a następnie runęły na nich zastępy wojów pod wodzą Czcibora. W tym czasie nastąpił kontratak z grodu i wojska Marchii zostały wzięte w kleszcze. Bitwa zamieniła się w rzeź, a z życiem uszła jedynie garstka Niemców między innymi Hodon i Zygfryd. Udało im się wydostać z okrążenia i przeprawić na lewy brzeg Odry.
Na znajdującym się na zachód od Cedyni wzniesieniu nazwanym górą Czcibora odsłonięty został w dniu 24 czerwca 1972 r. "Pomnik Polskiego Zwycięstwa nad Odrą" upamiętniający 1000-lecie Bitwy Cedyńskiej. Pomnik przedstawia stylizowanego orła i wykonany został przez szczecińskich rzeźbiarzy Czesława Wronka i Stanisława Biżka. Miejsce to stało się atrakcją turystyczną, bowiem poza pomnikiem szczyt wzgórza stanowi punkt widokowy na dolinę Odry. U podnóża wzgórza, przy drodze wojewódzkiej nr 124 urządzono parking, ustawiono plansze informujące o bitwie, od lat funkcjonuje tam też punkt gastronomiczny i niewielki sklepik obsługujący w sezonie turystów. W kolejne rocznice Bitwy Cedyńskiej u podnóża wzgórza organizowane są inscenizacje tego wydarzenia.

tczew54

tczew54 2011-06-19

Sympatyczny kadr i obszerny opis.

tomek13

tomek13 2011-06-19

świetny opis Hubercie...jak zawsze zresztą:)a ta impreza to mi nie pasuje w tym kolorze..dla niej tylko kolor niebieskawy i złote felgi...było kilka fajnych autek,które nawet takiego maniaka staroci jak ja zainteresowały.

exanimo

exanimo 2011-06-19

zapomniana historia, jakże ważna dla naszego jestestwa ... ale kto do niej powraca ? dziękujemy za lekcje - pozdrawiam :-)

pegasus

pegasus 2011-06-19

Dziękuję !

falik

falik 2011-06-19

piękna lekcja

mrika5

mrika5 2011-06-19

Dziękuję Hubercie za piękna fotkę i super rys historyczny. Fotka pokaże miejsce, a słowo podkreśli jej znaczenie. Dziękuję za kawał pięknej historii-:):)

andlot

andlot 2011-06-20

ooo tu ja byl kiedys....

dodaj komentarz

kolejne >