mała wyspa położona 5 km na południe od Malty w postaci płaskowyżu o klifowych brzegach wznoszącego się ok. 60 m nad powierzchnię morza. Filfla jest niezamieszkana i stanowi aktualnie rezerwat przyrody.
Jedynym całkowicie zburzonym, przez trzęsienie ziemi w 1856 r. budynkiem jest mała kaplica z 1343 r. Wyspa ta, z powietrza przypominająca lotniskowiec, była do 1971 r. celem ćwiczeń dla sił lotniczych Wielkiej Brytanii Royal Air Force (w skrócie RAF) i marynarki wojennej Wielkiej Brytanii – Royal Navy. Ciągłe bombardowania spowodowały zatopienie dużej części wyspy. Od 1980 r. Fifla jest ścisłym rezerwatem przyrody, dodatkowo od 1988 r. poprzez dodatkowe środki zapobiegawcze „Filfla Natural Reserve Act” w okolicy 1 Mm (morskiej mili) ustanowiono zakaz zbliżania się i rybołówstwa. Tłem tego zakazu, jest nie tyle ochrona środowiska, co zbyt duże zagrożenie życia od pozostałych poćwiczeniowych niewybuchach.
Wyspę zamieszkują następujące gatunki: Nawałnik burzowy (Hydrobates pelagicus) – gatunek niewielkiego ptaka oceanicznego, Burzyk żółtodzioby (Calonectris diomedea) – gatunek dużego ptaka oceanicznego, Mewa romańska (Larus michahellis) – gatunek dużego ptaka wodnego i Murówka maltańska (podarcis filfolensis) – endemiczny gatunek z rodziny jaszczurkowatych występujący tylko na Malcie.
Na fotce są widoczne po bombowe dziury.
Sorry za jakość, ale fotka była robiona z odległości około 5,5 – 6 km.
dodane na fotoforum: